Strona:PL Marx Karl - Kapitał. Krytyka ekonomji politycznej, tom I, zeszyty 1-3.pdf/562

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

jątkiem posiadających świadectwo ukończenia szkoły, lub też uczęszczających do szkoły przez pewną liczbę godzin. Ustawa ta pozostała nawksroś martwą literą z powodu śmiesznie małej liczby mianowanych inspektorów, szczupłości ich pełnomocnictw, oraz z innych przyczyn, które bliżej wyjaśnimy w dalszym ciągu dzieła.
Jedną z najświeższych „błękitnych ksiąg“, tyczących górnictwa, jest „Report from the Select Committee on Mines, together with... Evidence, 23 July 1866“. Jest to dzieło komisji, złożonej z członków Izby Gmin i upoważnionej do wzywania i do przesłuchiwania świadków; gruby tom in folio, w którym właściwy „report“ [sprawozdanie] zajmuje zaledwie 5 wierszy druku tej treści: komisja nie może nic powiedzieć i musi przesłuchać jeszcze więcej świadków! Resztę księgi wypełniają zeznania świadków.
Sposób przesłuchiwania świadków przypomina owe cross examinations [krzyżowe badania] przed sądami angielskiemi, gdzie adwokat, zapomocą bezczelnych, dwuznacznych, krzyżowych i podstępnych pytań, stara się zbić z tropu świadka i przeinaczyć znaczenie jego słów. Adwokatami są tu sami członkowie parlamentarnej komisji śledczej, wśród których nie brak właścicieli: kopalń i przedsiębiorców górniczych; świadkami są górnicy, przeważnie z kopalń węgla. Cała ta komedja jest zbyt charakterystyczna dla ducha kapitału, aby nie podać tu z niej niektórych wyciągów. Dla łatwiejszej orjentacji podaję wyniki badań i t. d. według rubryk. Przypominam, że pytanie, wraz z obowiązkową odpowiedzią, opatrzone bywa w błękitnych księgach angielskich numerem, i że świadkami, których zeznania są tu przytaczane, są robotnicy z kopalń węgla.
1) Zatrudnianie w kopalniach chłopców od dziesiątego roku życia. Praca wraz z obowiązkową drogą do kopalni i z powrotem trwa zazwyczaj 14—15 godzin, niekiedy nawet dłużej, od 3, 4, 5 rano do 4 lub 5 wieczór (Nr.Nr. 6, 452, 83). Robotnicy dorośli pracują na dwie zmiany po 8 godzin, ale dla chłopców takiej zmiany niema, a to dla zaoszczędzenia kosztów (Nr.Nr. 80, 203, 204). Młodsi chłopcy używani są przeważnie do otwierania i zamykania drzwi w różnych oddziałach kopalni, starsi do ciężkiej roboty, przewozu węgla i t. d. (Nr.Nr, 122, 739, 1747). Ów długi, pod ziemią spędzany dzień roboczy trwa do lat 18—22, t. j. do momentu, gdy następuje przej-