Strona:PL Marx Karl - Kapitał. Krytyka ekonomji politycznej, tom I, zeszyty 1-3.pdf/495

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

tęgą, wrogą, robotnikowi, i rozmyślnie obwieszcza o tem z rozgłosem. Maszyna staje się najpotężniejszym środkiem poskramiania perjodycznych buntów robotniczych, strajków i innych aktów oporu przeciw samowładztwu kapitału[1]. Według Gaskella, maszyna parowa była od samego początku przeciwniczką „siły ludzkiej’1, ona to dopomagała kapitalistom do łamania wzrastających żądań robotniczych, które zagrażały kryzysem systemowi fabrycznemu, stawiającemu dopiero pierwsze kroki[2]. Możnaby napisać, poczynając od roku 1830, całą historję wynalazków, które weszły w życie tylko dlatego, że były orężem kapitału przeciw buntom robotniczym. Wspomnimy tu przedewszystkiem o automatycznej przędzarce mulejowej, stanowiącej epokę w dziejach rozwoju systemu automatycznego[3].
Nasmyth, wynalazca młota parowego, składając zeznania przed komisją do zbadania trade unionów, w następujących słowach zdawał sprawę z ulepszeń, które wprowadził do swych maszyn wskutek wielkiego i przewlekłego strajku robotników przy budowie maszyn w r. 1851: „Rysem znamiennym naszych nowożytnych ulepszeń mechanicznych jest wprowadzenie automatycznych maszyn narzędziowych. Cała robota mechanika polega już nie na jego własnej pracy, lecz na dozorowaniu pięknej roboty maszyny, co czynić może byle chłopak. Cała klasa robotników, opierających swój byt wyłącznie na swej umiejętności, utraciła obecnie rację bytu. Przedtem zatrudniałem 4 chłopców na 1 mechanika. Obecnie zaś, dzięki nowym pomocniczym środkom mechanicznym, zredukowałem liczbę robotników dorosłych z 1.500 do 750. Następstwem tej redukcji był wydatny wzrost mych zysków“.

Ure tak się wyraża o wprowadzeniu nowej maszyny do drukowania perkalu: „Wreszcie kapitaliści spróbowali uwolnić się

  1. „Stosunek pomiędzy majstrami a robotnikami w szklarniach, wyrabiających szkło dęte kryształowe i butelkowe — to strajk chroniczny.“ Stąd rozkwit produkcji szkła prasowanego, gdzie główne czynności wykonywane są przez maszyny. Pewna firma pod Newcastle, która przedtem wytwarzała rocznie 350.000 funtów dętego szkła kryształowego, obecnie zamiast niego wytwarza szkło prasowane, w ilości 3.000.500 funtów („Children’s Empl. Comm. 4th rep. 1865“, str. 262, 263).
  2. Gaskell: „The manufacturing population of England London 1833“, str. 3, 4.
  3. Pan Fairbairn z okazji strajku w swej własnej fabryce maszyn, wymyślił niektóre bardzo doniosłe zastosowania maszyn do budowy maszyn.