Strona:PL Istrati - Żagiew i zgliszcza.djvu/209

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

rodowy agitator, który tułał się po wszystkich więzieniach Europy, zesłany został do Tobolska, gdzie wkrótce powędrował za nim i jego syn. Były komisarz ludowy poczt i telegrafów, stary bolszewik, Smirnow[1], zesłany został nad morze Czarne, do Abkasji.
Przywódcy rewolucji na Uralu, Mraczkowskij[2] i Biełoborodow[3], wrócili w charakterze wygnańców politycznych w te same strony, których niegdyś bronili przed wrogiem.
Jeden z wodzów powstania październikowego w Moskwie, Muralow[4], otrzymał na rezydencję małą mieścinę Tara, w głębi syberyjskich lasów, oddaloną setki wiorst od linji kolejowej. Smilga[5], organizator floty bałtyckiej w roku 1917, utalentowany ekonomista musiał wyjechać aż do Azji centralnej, do miejscowości Narym, dokąd zesyła się czasami spekulantów. Woja Wojowicz[6], młody Serb, znany ze swej działalności wśród międzynarodowej młodzieży komunistycznej, wyjechał, chory, do Archangielska. Grupę Sapronowa[7] potraktowano jeszcze ostrzej: ekonomistę Smirnowa wraz ze żoną zesłano w tundry północnego Uralu, do Berezowa. Z Rakowskim i Preobrażeńskim obeszli się łaskawiej: pierwszego zesłano do Uralska, drugiego do Astrachania.

Opozycja zarządzenia te przyjęła z zimną krwią. W kraju prawie nic o tem wszystkiem nie wiedziano. Wygnańcy poczęli korespondować najpierw między sobą, potem z większemi centrami, na drodze legalnej i nielegalnej. Wkrótce też po wszystkich fabrykach, po wszystkich ośrodkach partji, poczęła krążyć ukradkiem cała masa listów i ar-

  1. Przypis własny Wikiźródeł Iwan Nikiticz Smirnow (1881-1936) – rosyjski rewolucjonista, bolszewik.
  2. Przypis własny Wikiźródeł Siergiej Witaliewicz Mraczkowski (1888-1936) – rosyjski rewolucjonista, jeden z dowódców Armii Czerwonej.
  3. Przypis własny Wikiźródeł Aleksandr Georgijewicz Biełoborodow (1891-1938) – rosyjski działacz komunistyczny, sowiecki polityk.
  4. Przypis własny Wikiźródeł Nikołaj Iwanowicz Murałow (1877-1937) – rosyjski rewolucjonista, bolszewik, dowódca Armii Czerwonej.
  5. Przypis własny Wikiźródeł Ivar Smilga (1892-1937) – łotewski rewolucjonista, bolszewik.
  6. Przypis własny Wikiźródeł Vojislav Vujović (1897-1936) – serbski rewolucjonista i komunista.
  7. Przypis własny Wikiźródeł Timofiej Władimirowicz Sapronow (1887-1937) – rosyjski komunista, bolszewik.