Strona:PL Harcerstwo poznańskie w pierwszem dziesięcioleciu M. Lissowski.pdf/8

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
6

celu przez sfery duchowne (ks. prob, Laskowskiego z Konarzewa, ks. Grzędę) nie jest jednak dostatecznym przeciwważnikiem do niemieckich organizacji, kładących główny nacisk na sport i wycieczki, gdyż jak głoszą jego ustawy: Towarzystwo opiera się na „Kółkach Różańcowych“, jest więc stowarzyszeniem kościelnem; zajmować ma się „wykładami apologietycznemi, historycznemi, zawodowemi, oraz (wreszcie!) godziwemi zabawami“. Nadto sami twórcy oświadczają: nie wolno nam w naszych towarzystwach młodzieży polsko-katolickiej wytykać celów na wzór „Jungdeutschlandbundu“, gdyż takie cele, a więcej jeszcze sposób ich przeprowadzenia w naszem społeczeństwie, władze z pewnością uznałyby za dążność polityczną. Jedynie „Sokół“ mógłby był ewentualnie ująć w swe ręce narodowe wychowanie młodzieży, niestety jednak, skrępowany jako związek polityczny przepisami niemieckiemi mógł przyjmować tylko młodzież powyżej lat 18-stu. Wprawdzie istniały tu i owdzie luźne oddziały uczniów sokolskich, jednak nie zakreślały sobie one szerszego koła działania.
Baczniejszą uwagę społeczeństwa poznańskiego zwrócił na siebie dopiero ruch harcerski, szerzący się z żywiołową wprost szybkością na terenie Galicji i Królestwa, gdzie rychło poznano wartości, jakie skauting wprowadza w nasze wychowanie narodowe, społeczną miłością bliźniego niwecząc spokojne używanie dóbr materjalnych i ucząc jak pracować dla ogółu, jak składać usługi, a nawet życie na ołtarzu Ojczyzny. Z ideą harcerską zapoznaje społeczeństwo poznańskie prasa, specjalnie miesięczniki młodzieży jak „Brzask“, „Filareta“ i później już „Głos Młodzieży“.
Mimo, że społeczeństwo rozumiało doskonale potrzebę przeszczepienia tego najlepszego, nowoczesnego systemu wychowania narodowego na grunt poznański, to samo do stworzenia harcerstwa mało się przyczyniło. Niezbitem więc jest faktem, że harcerstwo poznańskie powstało samorzutnie wśród młodzieży samej, bez wybitniejszego współdziałania starszego społeczeństwa.
Celem organizowania harcerstwa przy „Sokole“ poznańskim na wzór „Sokoła“ lwowskiego przybył w lecie 1912 r.