Strona:PL Harcerstwo poznańskie w pierwszem dziesięcioleciu M. Lissowski.pdf/11

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
9

dziesięciu tysięcy Polaków z granic państwa pruskiego, nie zdołano nas zgermanizować, lecz z pod każdego z tych ciosów wychodziliśmy jak z próby ogniowej zahartowani i coraz silniejsi. Tak samo i w roku 1912. Młodzież polska, reagując na akcję wywłaszczenia zwołuje dnia 25. października zamknięte zebranie młodzieży wszystkich sfer i zawodów, by określić swój stosunek do rządu pruskiego i narodu niemieckiego, wobec zastosowania brutalnego prawa, W rezolucji uchwala młodzież, że „młode pokolenie, świadome ważności chwili staje do walki z wrogiem wespół z całem społeczeństwem, niosąc narodowi w ofierze gorący swój zapał, żywiołową potęgę ukochania ojczystych ideałów, niewzruszoną wiarę w przyszłość Polski i wszystkie swe siły żywotne, z tych uczuć płynące.
W szczególności uważa młodzież za swój najświętszy obowiązek przestrzeganie wszelkich haseł i przykazań narodowych, które w tej chwili zgodna opinja polska z podwójną siłą stanowi dla wszystkich Polaków, nie zapominając jako pokolenie przyszłości — o swoich specjalnych zadaniach i obowiązkach.“
Odezwę do całej młodzieży polskiej z dnia 20. grudnia 1912 r., wzywającą młodzież do bojkotu ekonomicznego i towarzyskiego Niemiec, do pielęgnowania języka i ideałów ojczystych przez przynależenie do polskich towarzystw podpisuje także Henryk Śniegocki, członek zastępu skautowego, istniejącego od kilku zaledwie tygodni. Przedewszystkiem bojkot ekonomiczny uważał ogół polski za nader skuteczną broń wobec Niemiec, Zważywszy bowiem, że każdy z 4 miljonów Polaków, mieszkających pod zaborem pruskim potrzebował na utrzymanie przeciętnie ½ marki dziennie, stanowiło to sumę 2 miljonów dziennie, rocznie zaś ca 700 miljonów marek. O ile Polacy wielkiej tej sumy z rąk nie wypuszczą, przedstawiać będą znaczną siłę odporną wobec zaborcy. Pozatem napełniały otuchą serca polskie ostatnie klęski ucznia i sprzymierzeńca Niemiec na półwyspie bałkańskim w połączeniu z zbliżającym się rokiem 1913. Do tajemniczego roku 1913, przywiązywano wielkie nadzieje. Wierzono głuchym wieściom, że w jednym dniu 1913 roku zniszczy Anglja flotę niemiecką,