Strona:PL Hadaczek Kultura dorzecza Dniestru.pdf/12

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dobyta w mogile koło Kapuściniec[1] (Tab. V), jeszcze inna znaleziona w Rudkach[2], W niektórych miejscowościach ukaz groby ciałopalne. z których wydobyto tylko charakter ą tej epoki broń żelazną jak w Boryszkowcach, Słobódce polnej[3], Repużyńcach[4], Petryłowie[5] i Przewodowie[6], w innych znowu wyjęto z urn fibuły jak w Dźwinogrodzie[7] koło Bóbrki, lub emaliowane biżuterye jak w Merezei[8] na Bukowinie. Po tych luźnych znalezieniach można się spodziewać, że na obszarze dorzecza Dniestru ukrywa się w ziemi jeszcze dużo cmentarzysk typu lipickiego.
Zapewne do tej epoki należy odnieść niezbadane dokładnie cmentarzysko odkryte w Zieleńczu pod Trembowlą. gdzie znaleziono amforę rzymską[9], tudzież dwa niezbadane nankowo cementarzyska, z których wyjęte przedmioty dostały się w posiadanie Muzeum im. Dzieduszyckich.
Jedno z nich znajduje się w Zalesiu powiatu borszczowskiego. Odsłonione około r. 1895 — zapewne przypadkiem — dostarczyło tylko kilku bardzo charakterystycznych wykopalisk, które przechowywała u siebie pani hofratowa Seferowiczowa, zanim je ofiarowała Muzeum im. Dzieduszyckich. W skład ich wchodzi duża amfora rzymska (Tab. VIb) z uszkodzonym otworem, niezgrabne naczynie pierwotnej roboty, pokryte na brzuścu dołeczkami, palcami wygniatanemi (Tab. VII a), bronzowy dzbanek misternej roboty (Tab. VIII), wieszadełko bronzowe, emaliowane (Tab. VIIc) i perła szklana z barwnym ornamentem (Tab. VIIb).
Nie ulega wątpliwości, że te przedmioty pochodzą z jednego lub kilku grobów ciałopalnych, gdyż działanie ognia widoczne jest na dzbanku i wieszadełku bronzowem.
Rozpatrzenie się w formach poucza nas, że wśród znalezionych przedmiotów import z rzymskich prowincyj jest bardzo silny. Okazami przywiezionymi z okolic południowych jest amfora, dzban, wieszadełko i perła a tylko naczynie gliniane jest fabrykatem domowym, pośledniego gatunku, podobnym do fabrykatu kilku naczyń odkrytych w nekropoli gackiej[10].

Amfora wysoka, koloru ceglastego, u dołu zaokrąglona, przed-

  1. Uwarow. Sbornik melkich trudow t. II tabl. XX.
  2. Hadaczek, Cmentarzysko ciałopalne str. 21.
  3. Boryszkowce. Mitteilungen der Zentral-Kommission 1899 str. 218. Słobudka polna. Kirkor Pokucie str. 295.
  4. Przybysławski, Repertoryum str. 30.
  5. Przybysławski. Repertoryum str. 47.
  6. W zbiorach Muzeum im. Dzieduszyckich we Lwowie zob. Przewodnik po muzeum 1907 str. 100.
  7. Mitteil der Zentral-Kommission 1899 str. 217.
  8. Mitteil der Zentral-Kommission 1893 str. 65.
  9. Materyały t. II, st. IX i t. IV, str. 99.
  10. Hadaczek, Cmentarzysko ciałopalne Album tabl. 1—3.