Strona:PL Grzanowski Rzecz o układzie mowy Demostenesa.pdf/15

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

seiner Zeit und aueh seine Beredtsamkeit ist nicht frei von dem Finch, der durch die Abstammung von der Sophistik auf ihr lastet“[1].

I.

Po mowie Eschinesa zabrał glos najpierw[2] Ktezyfont, przeciw któremu, jak rzekliśmy, Eschines wytoczył skargę tylko imiennie. W jakim duchu Ktezyfont przemówienie swoje wygłosił, o tem nie posiadamy dokładnej wiadomości, mogącej wiele rzucić światła na naszą mowę przynajmniej w niektórych jej szczegółach[3]. Niewykluczony wprawdzie, lecz niczem nie poparty jest domysł Rauchensteina i Baerwinkla, iż Ktezyfont mówił o niezwykłej przewłoce tego procesu[4], jako pewną zaś rzecz przyjąć należy, że w przedmiocie samej skargi nie przemawiał, jakto słusznie wnosi Schaefer z miejsc, gdzie jest poruszona rzecz o złożeniu sprawy z czynności kuratora. Odpada też temsamem zdanie Rauchensteina i Kirchhoffa utrzymujących, że Ktezyfont stronę prawną w swojem „προοίμιον“[5] omówił, skutkiem czego Demostenes tak krótko załatwił się z tą częścią. Zresztą wcale słusznie Fox zauważa[6], że w takim razie byłby Demostenes tę część mowy nawiązał do przemówienia poprzednika, jednak ze względu, że sam musiał ten tak niebezpieczny punkt swojej obrony wszelkimi możliwymi sposobami osłaniać, trudno przypuścić, aby poruczył Ktezyfontowi[7].
Zgodnie tedy z Schaeferem utrzymywać należy[8], że Ktezyfont tylko w krótkości podał osobiste powody, które go skłoniły do uczynienia znanego nam wniosku, powołując się przy tem może — co najwyżej — na analogiczne wypadki z przeszłości, jakoteż z Foxem[9], że odparł zarzuty przez Eschinesa jego osobie uczynione, skutkiem czego mógł Demostenes tę część spokojnie pominąć w mowie swojej.

W końcu zwrócił się Ktezyfont z prośbą do sędziów, aby ze względu, że Eschines całą skargę skierował przeciw Demostenesowi, dozwolonem było jemu samemu się usprawiedliwić, którejto prośbie ze względu na słuszność i postępowanie zwyczajem uświęcone zadośćuczyniono.

  1. Hoffmann M.: Beri. Zeitsch. f. Gymn. XX. 746.
  2. Dissen ed. orat. p. 140: primum... prodiit Aeschines.... Aeschinis oratione finita primum Ctes. prodiit etc.
  3. Nie całkiem słusznie powiada Nadrowski w rozp.: De genuina Dem. de corona orat. forma p. 10: num Ctes. pauca ad indices fecerit verba, nihil ad rem!
  4. Cfr. Schaefer III. l. p. 231.2.
  5. Esch. (III. 201.) zwie tak przemówienie Ktez.
  6. Fox: p. 228.
  7. Kirchhoff: p. 84.; Dolnicki: (Jak powstała mowa Dem. π. στερ.... Spraw. gimn. Złoczów, 1882). p. 26. i 38.
  8. Jak pod 4.).
  9. Fox: p. 228.2.