Strona:PL Balzac - Kawalerskie gospodarstwo.pdf/140

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

ci w płaszcz encyklopedycznej filozofji, rejent nalegał nań aby uczynił coś dla tej młodej dziewczyny, wówczas siedemnastoletniej.
— Dobrze więc, upełnoletnijmy ją, rzekł.
To powiedzenie maluje starca, który temat do sarkazmów chętnie czerpał właśnie z rzemiosła osoby, z którą w danej chwili rozmawiał. Pokrywając dowcipem swoje złe uczynki, umiał zyskać pobłażliwość, w kraju gdzie dowcip ma za sobą opinję, zwłaszcza o ile się opiera na dobrze zrozumianym interesie osobistym. Rejent ujrzał w tym koncepcie głos nienawiści człowieka, u którego natura oszukała plany rozpusty; zemstę na niewinnym przedmiocie bezsilnej miłości. Opinja ta znalazła, do pewnego stopnia, potwierdzenie w uporze doktora; nie zostawił Mąciwodzie nic, kiedy zaś rejent wrócił jeszcze do tego przedmiotu, rzekł z gorzkiem uśmiechem: „Dosyć bogata jest swoją urodą!“.
Jan Jakób Rouget, w przeciwieństwie do Flory, nie płakał po ojcu. Stary lekarz bardzo był twardy dla syna, zwłaszcza od czasu jego pełnoletności datującej od 1791; podczas gdy małą wieśniaczkę zanurzył w owym materjalnym dosycie, który dla ludzi ze wsi stanowi ideał. Kiedy, po pogrzebie, Franusia zagadnęła Florę: „No i co, cóż panna pocznie z sobą, teraz kiedy pana niema?“, Janowi-Jakóbowi zabłysły oczy. Pierwszy raz w życiu nieruchoma jego twarz ożywiła się, jakby rozświetlona błyskiem myśli i wyrazem uczucia.
— Zostaw nas, rzekł do Franusi, która właśnie sprzątała ze stołu.
W siedemnastym roku, Flora zachowała jeszcze tę delikatność kibici i rysów, ten urok piękności, który uwiódł doktora. Kobiety wyższych klas umieją przechowywać ten urok, ale u wieśniaczek przekwita on równie szybko jak kwiecie na łące. Mimo to, już można było zauważyć w niej skłonność do tuszy, której ulegają wszystkie urodziwe wieśniaczki, o ile nie pędzą w polu i na słońcu życia pracy i mozołu. Biust rozwinął się. Pulchne i białe ramiona rysowały się bogatemi linjami, harmonijnie spływając się z szyją, która