Strona:Ogrody północne, III.djvu/26

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

jest wtenczas, kiedy widocznie wazon wypełni się korzeniami.
Po przesadzeniu wiosenném należy podlać obficie, opryskać wodą liście i postawiwszy w oranżeryi, utrzymywać w cieple od 10 do 12 stopni we dnie, i do 10° w nocy. Jeżeli zaś przesadzenie nastąpiło po pierwszym wzroście, jak się mówiło wyżéy, wtedy podwyższenie ciepła nie ma mieysca, bo dostatecznie wytrzymują rośliny w ciepłéy atmosferze latem.
Jeżeli po wiosenném przesadzeniu temperatura zbyt będzie podwyższona, latorośle wybiegną i osłabieją, dla tego więc w czasach upałów słonecznych należy dawać cień roślinom; bez téy ostrożności liście pokrywają się plamami, albo zupełnie się pokurczą.
Poléwanie. Kamelie upięknione ciągłą zielonością, potrzebują wilgoci nie tylko latem ale i zimą, gdyż one, jak i wszystkie zielone bez przerwy rośliny, osobliwie exotyczne i w porze zimowéy przedłużają process swojéy wegetacyi, zatém i w téy porze nie mogą się obeyść bez pewnéy ilości wilgoci dostarczającéy materyały dla ciągłego utrzymania lub wydawania zielonych swoich części. Takowa ilość wilgoci, bez wątpienia, musi zmnieyszać się stosownie do periodów krążenia soków, lub się powiększać.
Po ukończeniu drugiego wzrostu, to jest, kiedy w jesieni latorośle wstrzymują się w swoim biegu i dóyrzewają, polewanie powinno bydź umiarkowane, z uwagą i ostróźnością. Niedostatek jak i zbytek wilgoci, zarówno dla nich zgubne, w piérwszym