Strona:Ogrody północne, III.djvu/27

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

przypadku, jeżeli przeschnie ziemia, roślina upadnie bez powstania — w drugim, korzenie zagniją i pączki się osypią.
Zastanówmy się więc, jaki środek ma bydź zachowany między suchością i wilgocią ziemi dla Kameliów? jakiéy istotnie ilości wody potrzeba dla nich? oraz w jakim czasie należy je polewać?
Kamelie w ogólności lubią wilgoć — nie idzie zatém, aby je poléwać mocno, lepiéy jest powtórzyć dla utrzymania jednostaynéy i umiarkowanéy wilgoci, niżeli polać razem za wiele: lubo więc pomaga wilgoć dla wzrostu, jednak nie powinna bydź zbytnia, gdyż od tego gniją korzenie, z téy przyczyny kładnie się na dno wazonu żwir lub mech dla odciągania wody. Silne i nieumiarkowane poléwanie przerywa ziemię i unosi z sobą karmiące cząstki, prawidło to nie tylko do Kameliów, ale i do wszystkich roślin może bydź zastosowane.
Pora dnia, w któréy polewanie ma się uskutecznić, stosuje się do pory roku i temperatury powietrza. Zimą krzaki, utrzymujące się w oranżeryi, polewać między 9 i 10 godziną przed południem, ażeby ziemia mogła oschnąć przed ustąpieniem nocy, zwyczaynie w tym czasie długiéy. Jeżeliby się polało wieczorem, oziębienie i wpływ nocy przyczynić się mogą, że pączki poopadają. Latem osobliwie, kiedy Kamelie są na otwartém powietrzm poléwanie odbywa się wieczorem, ażeby dopomogło odświeżeniu ziemi i nagrodziło stratę soków Przez upały i suchość atmosfery zdziałanéy. Jedyne odwilżanie korzeni nie zawsze wystarcza Kameliom; jeżeli w oranżeryi okaże się zbyt suche powietrze,