Strona:Ogrody północne, III.djvu/21

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

róż, obficie dają odrostki od korzeni, tych przeto ani odkładać ani przez sadzonki rozmnażać nie ma potrzeby, należy tylko odrostek z korzeniami oddzielić i przesadzić; lecz niektóre rzadko albo zupełnie nie wydają, takie więc mnożyć należy przez sposoby wyżéy podane. Pora do oddzielania wyrostków jest wiosna, w jesieni bowiem oddzielone po większéy części giną.
4) Korzeniami. Centifolie mogą bydź rozmnażane korzeniami. W tym zamiarze, na wiosnę dobywszy krzak róży z gruntu, należy naprzód go rozdzielić na części (co się robi ze wszystkiemi gatunkami), potém odciąwszy zbywające korzenie, porznąć je na kawałki, trzy lub cztéry cale długie i posadzić na grzędę w cieniu tak, ażeby wierzchni kawałek wyglądał z ziemi. Wilgoć na grzędzie utrzymywać ciągłą. Do jesieni każdy kawałek powinien wydać wyrostek. Na wiosnę młode roślinki przesadzić do szkółki, lub na mieysca gdzie rość mają. Takim sposobem rozmnażają się tylko gatunki gruntowe.
Róża mchowa i unica jedyna biała, rzadko wydają wyrostki od korzeni, a naywięcéy rosną w jednę sztamę, a zatém rozdzielenie krzaków nie może dla nich służyć środkiem rozmnażania, jednak w zdarzeniu potrzeby i z niemi postąpić można następnym sposobem: Odkopać ziemię około szlamów na cali 4, rozczepić w dół aż do wiązki i rozerwać tak, ażeby przy każdéy półowie sztamu była dostateczna ilość korzeni, mieysce zaś rozkłócia zamazać maścią ogrodową. Wreszcie, rozmnażać je mo-