ciasto, a potem je cienko rozwałkować. Na rozwałkowane ciasto ułożyć środkiem warstwę galaretki lub marmolady jakiejkolwiek, potem brzegi ciasta zawinąć, nadając mu formę podłużnego bochenka, włożyć w serwetę grubo masłem wysmarowaną i gotować jak pudding poprzedni, ale nie dłużej, jak 2 godziny. Po ugotowaniu wyjąć budyń na półmisek, posypać grubo cukrem i polać gorącem masłem zrumienionem z bułeczką. Można też oddzielnie podać sok owocowy.
59. Budyń z razowego chleba. Dwa funty chleba razowego bez skórki nalać kwartą gorącego mleka, wsypać ¼ funta pudru i szczyptę tłuczonego cynamonu i tak pozostawić przez pół godziny. Następnie dodać łyżkę mąki, kilka tłuczonych migdałów słodkich i 2 gorzkie, 3 żółtka i 3 jaja dobrze rozbite – masę tę doskonale wymieszać, włożyć w formę i gotować jak wszystkie budynie. Wydając, polać sosem maderowym, który się robi następującym sposobem: Rozetrzeć w szklance śmietanki małą łyżeczkę mąki, 2 łyżki pudru i łyżeczkę masła surowego, wlać dużą szklankę dobrej madery i dodać szczyptę tartej skórki cytrynowej. Wszystko razem zagotować i polać budyń na wydaniu.
60. Budyń z ryżu. Pół funta ryżu odparzyć, a wypłukawszy go w zimnej wodzie, ugotować na miękko w kwarcie mleka z ćwierć funtem cukru i kawałkiem wanilii lub cynamonu. Po ugotowaniu i ostudzeniu wbić 8 żółtek, wsypać garść przemytych rodzenków korynckich, dobrze wymieszać i dołożyć pianę z pozostałych białek. Następnie formę wysmarować masłem i obsypać bułeczką, włożyć ryż i gotować w rondlu szczelnie przykrytym około pół godziny. Podać z sokiem malinowym lub poziomkowym. Proporcya na 6–8 osób.
61. Budyń z razowego chleba innym sposobem. 4 żółtka rozetrzeć z łyżką masła śmietankowego i 6 łyżkami pudru,
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/291
Wygląd
Ta strona została przepisana.