migdały obrane i dobrze posiekane, ułożyć ciasto tylko do połowy formy, zostawiając miejsce gdy urośnie i gotować wiadomym sposobem. Podając budyń, posypać cukrem, a oddzielnie dać masło zarumienione z bułeczką. Można go również polać arakiem i zapalić.
57. Plumpudding. Pół funta świeżego nerkowego łoju usiekać jak najdrobniej, mieszając w czasie siekania z ¼ funtem mąki, aby łój był zupełnie suchy. Do tego dodać ½ funta chleba razowego, który ususzyć w piecu, utłuc i przesiać przez sito. Wsypać ½ funta cukru, ½ funta dobrze wymytych rodzenków sułtańskich i ¼ funta korynckich, 4 jabłka obrane i pokrajane w drobną kostkę, 3 usiekane gorzkie migdały, ¼ funta cykaty lub skórki pomarańczowej obsmażonej w cukrze, szczyptę soli i kwiatu muszkatułowego, skórkę startą z całej cytryny, dużą szklankę araku dobrego i 8–10 jaj. Jeżeli jest porter pod ręką, to można wlać jeszcze szklankę porteru. Wszystko to razem doskonale wymieszać, potem dużą serwetę wysmarować masłem, włożyć w nią masę, szczelnie związać, włożyć w rondel w gorącą wodę i gotować 2–3 godzin. Po ugotowaniu wyłożyć na półmisek, na wierzch ułożyć kilka kawałków cukru, który polać arakiem, zapalić i palący się budyń podać na stół. Zamiast jednego dużego można z tej masy zrobić dwa mniejsze budynie.
58. Budyń angielski (Roly-Poly). Funt mąki wymieszać z ½ funtem nerkowego łoju, który jak najdrobniej usiekać, dodać trochę soli i szklankę zimnej wody, wyrobić doskonale
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/290
Wygląd
Ta strona została przepisana.