do białości 8–10 żółtek z ¼ funtem cukru, a wsypując odrazu orzechy, rozcierać pół godziny lub dłużej, aż się utworzy jednolita gładka masa. Sześć bułek okroić ze skórki i namoczyć w mleku, wymieszać dobrze z masą, na ostatku dołożyć pianę z 8 białek. Można tez masę z bułek namoczonych i wymieszanych z żółtkami i z pianą układać w formie, przekładając ją warstwami masy orzechowej lub migdałowej. Włożyć do formy i gotować wiadomym sposobem, a podać z sokiem lub z sosem waniliowym. W ten sam sposób robi się budyń migdałowy. Proporcya na 8 osób.
55. Budyń biszkoptowy. Proporcya na 6–8 osób. Kupić w cukierni l funt biszkoptów, wysmarować formę masłem, wyłożyć ją na spodzie i dookoła biszkoptami. Na tę warstwę włożyć warstwę rodzenków korynckich i sułtańskich, wymieszanych z cykatą i skórką pomarańczową i skropić kirschem lub maraskinem. Na to włożyć znów warstwę biszkoptów, potem warstwę rodzenków i tak odmieniać, aż się forma napełni. Wtenczas 4 cale jaja rozbić z ½ kwartą zimnego mleka, 3 łyżkami cukru i szczyptą tartej skórki cytrynowej, a przecedziwszy wlać w formę, którą wstawić w rondel z wodą i gotować około godziny. Do tego budyniu podaje się szodon. Rodzenki można zastąpić w lecie poziomkami lub innym owocem.
56. Budyń alzacki. Proporcya na 8–10 osób. Funt mąki, trzy jaja, ¼ funta masła, ⅛ funta cukru, ⅛ funta migdałów słodkich, ¼ funta rodzenków korynckich, 2 łuty drożdży, kwaterka mleka. Rozczynić drożdże w letniem mleku, włożyć masło i cukier, a gdy się rozpuści, wsypać potrochu funt mąki i wbić 3 jaja; wsypać rodzenki, szczyptę soli, tartej skórki cytrynowej i cynamonu tłuczonego; ciasto dobrze wyrobić, aż odstanie od rondla, potem je postawić w ciepłem miejscu najmniej na 3 godziny. Wysmarować dużą formę masłem, na spód wsypać
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/289
Wygląd
Ta strona została przepisana.