51. Budyń waniliowy. Proporcya na 6–8 osób. Ćwierć funta mąki, ćwierć funta pudru, ćwierć funta masła, pół kwarty mleka, pół laski wanilii i 9 jaj. Mąkę rozetrzeć w zimnem mleku tak, aby klusek nie było, dodać masło, cukier i wanilię i gotować mieszając ciągle, aż masa odejdzie od rondla, wtenczas wylać na miseczkę, wanilię wyjąć, wbić żółtka, wymieszać i dodać pianę z 9 białek i postępować jak wyżej. Budyń podać z gorącym sosem waniliowym (zobacz sosy).
52. Budyń czekoladowy. Proporcya na 8–10 osób. Pół funta mąki, pół funta masła, ćwierć funta pudru, ćwierć funta czekolady w proszku i 10–12 jaj. Kwaterkę mleka zagotować z masłem i z cukrem, wsypać mąkę, mieszając, aby nie było grudek, następnie wsypać czekoladę i gotując, rozcierać dopóki masa nie odstanie od rondla. W ostudzoną masę wbić żółtka, dobrze wymieszać i ostrożnie dołożyć pianę z białek ubitych. Dalej postąpić jak przy powyższych budyniach. Oddzielnie przygotować sos czekoladowy z ¼ funta czekolady ugotowanej na mleku i zaprawionej 2 żółtkami ubitemi z cukrem.
53. Budyń cytrynowy. 3 całe cytryny nalać kwaterką wody i ugotować aż do miękkości, miękkie przetrzeć przez sito. Marmoladę tę cytrynową włożyć w rondelek, dodając ½ funta pudru i 10 żółtek, dobrze rozetrzeć, potem dodać ćwierć funta mąki, wymieszać i dołożyć ostrożnie pianę z 10 białek. Wysmarować formę masłem, obsypać bułeczką, a napełniwszy ją do trzech czwartych masą, gotować około godziny, jak zwykle w rondlu do połowy wodą gorącą napełnionym – albo nakrywszy, wstawić budyń do pieca gorącego na małą godzinę. Podać z szodonem.
54. Budyń orzechowy lub migdałowy. Funt orzechów włoskich wybrać z łupin i potłuc w moździerzu; w rondelku ubić
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/288
Wygląd
Ta strona została przepisana.