Przejdź do zawartości

Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/25

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

kać. Zrumienić łyżkę mąki z łyżką masła, rozprowadzić smakiem z grzybów, zmieszać z grzybami i zaprawić kwaśną śmietaną rozbitą z dwoma żółtkami.

25. Sos angielski Victoria. Do 2 łyżek sosu rumianego dodać łyżkę świeżego masła i soku z pół cytryny; wsypać łyżeczkę siekanego szczypiorku, zielonego koperku i kilka listków siekanego estragonu, zagotować i zaprawić łyżeczką cabulu. Sos ten wyborny do wszelkiej wołowiny i do dziczyzny.

26. Sos ostry (poivrade). Pokrajać drobno 1 cebulę, 1 marchew, kawałek selera, kawałek szynki surowej lub odpadki od zwierzyny, dodać 2 listki bobkowe i łyżkę pieprzu mielonego. Zrumienić to wszystko i udusić w maśle, potem wlać dwie łyżki octu i gotować na wolnym ogniu aż do miękkości, następnie przetrzeć przez sito, rozprowadzić buljonem lub masłem, w którem się zwierzyna piekła, dodać soli i jeszcze raz zagotować. Sos ten podaje się do zwierzyny, do pieczeni wołowej i baraniej.

27. Sos bardzo ostry à la Diable. Udusić w maśle 1 cebulę, trochę włoszczyzny i kilka listków estragonu, dodać kilka ziarn pieprzu, angielskiego ziela, liści, wlać dwie łyżki octu i pół szklanki czerwonego wina, gotować na wolnym ogniu aż do miękkości, następnie wszystko przetrzeć przez gęste sito, dodać łyżkę gęstego buljonu lub mąki rumianej, soli i sporą łyżeczkę papryki. Jeżeli są świeże pieczarki, to można do sosu włożyć kilka drobno usiekanych.

28. Sos włoski. Kawałek szynki lub innej wędliny drobno pokrajanej i kilka drobnych cebulek, tak zwanych szarlotek udusić z łyżką masła, wlać kieliszek białego wina i 2 łyżki buljonu, zagotować i przefasować. Następnie sos posolić, dodać trochę siekanych szampionów[1] i kilka całych szarlotek, zagotować razem, a na wydaniu wsypać trochę zielonej pietruszki. Sos ten używa się do ozorów, do kotletów cielęcych i baranich, do rumsztyków itp.

29. Sos provençale rumiany. Pokrajać w cienkie talarki

  1. Przypis własny Wikiźródeł Szampion – tutaj w znaczeniu: pieczarka.