słem, wymieszać z krwią zatrzymaną, wlać w sos, zagotować i polać kurczę. Jeżeli sos za kwaśny, można dodać łyżeczkę cukru.
20. Kurczę duszone z groszkiem i sałatą. Duże kurczę pokrajać na 4 części, posolić i włożyć do rondelka ze sporą łyżką masła, poddusić trochę, tak aby miało bladorumiany kolor; wtenczas wsypać kwaterkę młodego, drobnego groszku, a dodawszy szczyptę soli i cukru, podlać rosołem lub wodą. Gdy groszek już prawie miękki, dorzucić 2 główki sałaty obranej z dużych liści i dobrze wymytej, dusić jeszcze przez kilka minut i podać kurczę pokryte groszkiem i sałatą. Do tej potrawy potrzeba dużo masła.
21. Kurczę po wiejsku (en cocotte). Ćwierć funta młodej słoniny, pokrajanej w plasterki lekko przesmażyć; oddzielnie poddusić na maśle w rondelku 10–12 drobnych cebulek i 4–5 pieczarek, pokrajanych w plasterki. Tymczasem osobno obrumienić na maśle całe kurczę oczyszczone i nasolone; obrumienione kurczę pokrajać, włożyć do kamiennego garnka (cocotte), nakryć je słoniną, cebulkami i pieczarkami, dodać spory kawał masła, nakryć szczelnie i wstawiwszy do pieca, dusić bardzo wolno 30–40 minut. Na chwilę przed wydaniem, wlać kilka łyżek mocnego bulionu. Potrawę tę podaje się w tym samym garnuszku, który zręcznie obwinąć serwetą. Podając wsypać trochę zielonej pietruszki.
22. Pularda nadziewana. Pulardą nazywamy młodą kurę, która się jeszcze nie niosła, takie tylko są dobre do pieczenia, gdyż kury stare można li tylko używać na rosół i na potrawę. Oczyszczoną piękną pulardę dobrze nasolić; wątróbkę drobno usiekać wraz z całą cebulą, wymieszać z pół łyżką masła, dodać soli, pieprzu, łyżkę tartej bułki, trochę siekanej zielonej pietruszki, a wymieszawszy wszystko razem, nadziać pulardę,
Strona:Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska.djvu/185
Wygląd
Ta strona została przepisana.