Strona:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 3.djvu/354

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

w czym zrobiona przez wycinanie, wykrawanie; część wycięta z czego, wycinek.

Wycięty, wyrąbany, ścięty; cięciem wyjęty, wyrobiony wycinaniem; suknia w-a = mająca wycięcie u szyi i pleców.

Wycinacz, człowiek, który coś wycina.

Wycinać, dok. Wyciąć; wyrąbywać, ścinać; pozbawiać życia wszystkich po kolei, wymordowywać, wybijać, wyrzynać; tnąc, rąbiąc, robić zagłębienie, dołek, rowek, otwór; obcinając wyrabiać, wyciosywać; wykrawając, wyrzynając, wyjmować części ze środka; uderzać, bić: w. policzek = uderzać w twarz; w. kogo w gębę = dawać mu w twarz; w. ś., być wycinanym; w. ś. z kim, pojedynkować ś. z nim na broń ostrą, rąbać ś.; w. ś. skąd, wydobywać ś., torując sobie drogę mieczem a. toporem; przen., w. ś. z czego, od czego = wyłamywać ś., wyzwalać ś. siłą.

Wycinek, przestrzeń pusta, pozostała po wycięciu czego; wycięta część czego, kawałek wycięty; w gieom., część powierzchni koła między dwoma promieniami i łukiem, między niemi zawartym (fig.); w. kuli = bryła, powstająca z takiego wycinka, obracającego ś. dokoła jednego z promieni; motyl z rodziny drzewiniaków, z podrzędu miernikowców; świeżo wyrosły kieł młodego dzika; młody dzik w piątym roku.

Wycinka, część lasu, świeżo wycięta, trzebież leśna; motyl z rodziny przestwornic, z podrzędu prządkówek.

Wycios, to, co jest wyciosane.

Wyciosaćp. nied. Wyciosywać.

Wyciosywać, Wyciesywać, dok. Wyciosać, Wyciesać; ciosaniem wyrabiać, wycinać, wyrzynać; obrabiać ciosaniem; okrzesywać, pozbawiać dzikości, gburowatości, robić okrzesańszym, gładszym, uprzejmiejszym, wykształceńszym, bardziej obytym w towarzystwie.

Wyciór, szczotka do wycierania armaty po wystrzale (fig.); szczotka do oczyszczania komina z sadzy; otwór, którym wyjmuje ś. sadze spadłe z komina, wycier.

Wycisk, wyciskanie, wyciśnięcie; to, co wyciśnięte; sok, wyciśnięty z roślin, z ziół; to, co pozostaje po wyciśnięciu soku, miazga; znak wklęsły, wyciśnięty na czymś miękkim, przedmiotem, mającym na sobie rysunek wypukły, np. stemplem, pieczęcią; odcisk, oddruk, kopja rysunku, druku, zrobiona za pomocą ściskania w prasie.

Wyciskać, dok. Wycisnąć; ściskając, przyciskając, ugniatając wydobywać płyn z części stałych, np. sok z roślin, z owoców, wygniatać, wytłaczać, tłoczyć; przen., wymuszać gwałtem, uciskając wymagać; zmuszać do oddania czego, do zrobienia czego; zniewalać do czego przemocą; wypędzać, wyganiać, wyparowywać; przyciskając robić, co tworzyć na czymś miękkim: w. stempel na laku, na wosku; wyrzucać, poza obręb czego, miotać, w górę ciskać, podrzucać; w. łzy czyje = pobudzać go do płaczu z powodu krzywdy, mu zrobionej; wycisnąć na kim pocałunek = pocałować go gorąco, z rozmachem; w. ś., przeciskając się, wydostawać się z ciasnego miejsca.

Wyciskać, wyrzucić, powyrzucać wszystko; wypotrzebować ciskając, wyrzucić wszystkie pociski.

Wycisnąćp. nied. Wyciskać.

Wycofaćp. nied. Wycofywać.