Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/337

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


się wszystka śmietanka nie wymięsza, ciągle bijąc ubijaną razem, co powinno bardzo szybko nastąpić. Wtedy wlać wszystko w formę oliwą wysmarowaną i wynieść do piwnicy. W lecie należy cały krem bić w piwnicy, bo inaczéj nie zgęstnieje się. Smak tego kremu jest nadzwyczaj miły. W braku pomarańcz użyć dwie cytryny i kieliszek araku, ale wtedy trzeba wziąść pół funta cukru.


20. Krem czekoladowy.

Pół funta czekolady utrzeć i rozpuścić na wolnym ogniu w kwaterce śmietanki. Ugotować z 4 nóżek cielęcych kwaterkę sztamu (patrz blancmanger). Wziąść 3 kwaterki gęstéj śmietanki, wsypać cukru pół funta lub mniéj i ubić razem z rozpuszczoną czekoladą i z ostudzonym sztamem z nóżek. Wylać w formę, oliwą wysmarowaną, wyjmując potrząsnąć formą, a od razu wyjdzie. Ten sam krem można robić z kawy, biorąc zamiast czekolady, kubek ugotowanéj czarnéj mocnéj kawy ostudzonéj.


21. Krem śmietankowy z czekoladą.

Na jedną kwartową formę wziąść pół kwarty dobréj ale nie koniecznie kremowéj śmietanki. Łót żelatiny rozpuścić na ogniu w pół kwaterku gorącéj wody, przestudzić aż będzie zupełnie wolne ale