Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/332

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


i wstawić zaraz do gorącego pieca. Za 20 minut powinny być dobre. Przed nałożeniem śliwek ponakrawać mocno całe ciasto w czworograniaste lub podługowate kawałki, przez co po wyjęciu z łatwością się podzieli.


11. Kaszka z orzechami na zimno.

Trzy ćwierci funta orzechów jakichkolwiek i kilka gorzkich migdałów, oparzyć, oczyścić, utluc na miałko skrapiając wodą. Kwartę śmietanki gotować z wolna przy ogniu, zdejmując z niéj ciągle kożuszki do osobnego naczynia; gdy się już kożuszków nazbiera dosyć, wsypać kwaterkę manny w tę śmietankę, lub drobnéj gryczanéj kaszki, ugotrwać na rzadko i gdy ugotwana, wsypać utłuczone orzechy, ćwierć funta cukru i wymięszać dobrze. Zrobić rancik z ciasta na półmisku i włożyć kaszkę przekładając kożuszkami zmięszanemi z cukrem i wstawić do letniego pieca. Podając, ubrać kenfiturami. — Proporcja na 4 osoby.


12. Kasza puchowa z sosem.

Kwartę drobnéj gryczanéj kaszki ugotować na bardzo gęsto w mleku, gdy zupełnie ostygnie, utrzeć ją na tarce od razu na półmisek, robiąc to uważnie, żeby się nie pogniotła, gdyż taka kaszka powinna być bardzo lekko na półmisku usypana