Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/331

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


studzenia. Ubić tęgo pianę ze słodkiéj lub bardzo świeżéj kwaśnéj śmietany z cukrem i wanilją wyłożyć ryż na półmisek, obłożyć go śmietaną ubitą i ubrać konfiturami. Można zamiast śmietany oblać sokiem i konfiturami, kto nie ma formy, może ostudzony ryż ułożyć w kształcie rantu na półmisku, a w środek włożyć pianę w kształcie piramidy.


9. Ciastka z owocami.

Poł kwarty mąki, 4 łuty masła, 4 łuty tłuczonych drobno migdałów, ćwierć funta cukru, 2 jaja, zagnieść razem, rozwałkować, wyrzynać okrągłe placuszki, których brzegi posmarowawawszy białkiem oblepić paskiem takiegoż ciasta, upiec w piecu do zarumienienia i nałożyć na wierzch komputem gęstym bez sosu, z agrestu, wisien, malin lub tym podobnych owoców.


10. Ciastka ze śliwkami.

W czasie obfitości śliwek doskonałą loguminę stanowią ciastka ze śliwkami. I tak rozczynić pół kwarty mąki mlekiem i 2 łutami drożdży, gdy podrośnie wbić parę jaj, kubek cukru, łyżkę sporą masła i przyczynić mąką, tak aby ciasto było jak na placki. Gdy się drugi raz ruszy, rozciągnąć cieniuteńko na blachę, ułożyć rozkrajane śliwki, wyjąwszy pestki, skórką obracając do ciasta, posypać bardzo grubo cukrem i jeżeli kto lubi cynamonem