Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/322

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


w ślimak w rondlu nie bardzo głębokim, wysmarowanym bardzo grubo masłem klarowaném; na spód nawet należy położyć trochę masła, a ułożony strudel pokropić także masłem i wstawić w piec gorący, uważając żeby się nie przepiekł. Taki sam strudel można robić z massą migdałową, wymięszaną z bułką tartą, cukrem i rodzenkami.
Proporcja na 10 osób.
Doskonałem nadziewaniem jest także następujące: Po rozciągnięciu ciasta i polaniu go masłem położyć konfitur z wisien, malin lub jakich innych, które z cukrzały, lub które dobrze z sosu osiąkły; na to posypać bardzo grubo tartą czekoladę i dopiero zawinąć, ułożyć w rondelku, i piec jak wyżéj.


41. Legumina z chleba razowego z jabłkami.

Bierze się stary razowy chléb, trze na tarce, jabłka zaś obrane szatkują się jak najdrobniéj. Wziąść rondelek wysmarować mocno masłem, posypać spód tartym chlebem, na to położyć warstwę jabłek posypać cukrem miałkim z cynamonem i polać klarownem masłem, lub położyć kilka kawałków młodego masła, znowu posypać chlebem, na to jabłka, cukier, cynamon i masło i tak daléj postępować aż do wierzchu rondla pilnując aby masłem nie przesadzić; bo się zrobi niedobre. Wstawić w piec miernie ciepły na pół godziny, wyjąć i podać do