Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/251

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


z zaprawą. Zaprawa robi się do wszystkich jarzyn jednakowo, i zowie się zapaleniem, soli się zaś jarzyna w czasie gotowania. Zamiast rosołu można użyć samego masła i dusić w niém.


2. Buraki.

Opłókane buraki ćwikłowe wstawić, nalawszy wodą miękką. Gdy zostaną miękkie, wyjąć, obrać ze skóry i poszatkować w cienkie paski. W rondel włożyć dużo świeżego szmalcu, rozgrzać, wsypać łyżkę mąki, trochę siekanéj cébuli, niech się razem zagotuje, pilnując aby się nie rumieniło; włożyć buraki, posolić, wlać pół szklanki lub więcéj, w miarę potrzeby, octu dobrego przegotowanego, parę łyżek kwaśnéj lub słodkiéj śmietany, przykryć i dusić tak buraki z półgodziny. Można zamiast szatkować, usiekać buraki, lecz lepsze i ładniejsze szatkowane.


3. Fasola zielona.

Fasola póki jeszcze zupełnie zielona, stanowi bardzo smaczną jarzynę. Oczyszczona z włókna przerzynającego go wskroś, szatkuje się bardzo cienko, osobno zaś ogotować i wyszumować funt lub dwa baraniny czy wołowiny, przecedzonym rosołem wraz z mięsem nalać fasolę, odparzoną poprzednio na ogniu w zimnéj wodzie, osolić włożyć