Strona:Lucyna Ćwierczakiewiczowa - 365 obiadów za 5 złotych.djvu/140

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.

codziennie go przewracając i nacierając sosem uformowanym z soli. Po dziesięciu dniach jest zdatny do użycia; płókać kilka razy wodzie, gotować do miękka, skórę ściągnąć, pokrajać ukośnie i dać obok białéj sztuki mięsa, podając do tego chrzan surowy z octem.


28. Bigos z pozostałej pieczeni lub mięsa z jabłkami

Ile jest pieczeni lub mięsa, pokrajać zgrabnie w kostkę. Zrumienić łyżkę mąki z łyżką masła, rozprowadzić bulionem lub smakiem z grzybów z octem; włożyć kilka kwaśnych jabłek pokrajanych w ćwiartki drobne, zagotować razem, późniéj włożyć pokrajane mięso, kawałek cukru, zagotować raz jeszcze i wydać. Ten sam bigos można robić bez jabłek, a zamiast nich, włozyć pokrejane w kostkę ogórki kwaszone lub kapary. Włożyć cébuli tartéj a na wydaniu kartofli ugotowanych i także w kostkę pokrajanych.


29. Bigos hultajski z kapustą.

Dla tego umieszczam bigos z kapustą pod wołowinę, gdyż najlepszy jest z pieczenią wołową. Wzięść kapusty kwaśnéj, wycisnąć trochę z sosu, włożyć w rondel spory kawałek świeżego wieprzowego sadła, lub smalcu świezego przesmażonego: na to kapustę i dolaś tęgim rosołem lub bulionem. Włożyć kawał świeżéj przerastałéj słoniny, niech