Strona:Leon Wachholz - Z kazuistyki tak zwanych otruć mięsem.djvu/9

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
tkanka skórna po nacięciu go szarożółtawa, jak gdyby ropnie nacieczona. Poniżej wyrostka sutkowego prawego kości skalistej rozlany obrzęk, przechodzący na kark i prawy policzek, o ciemno wiśniowo zabarwionej nad nim skórze Po nacięciu go stwierdza się w skórze, tkance podskórnej, mięśniach i miejscowych gruczołach chłonnych jednostajny, zbity, krwawo zabarwiony naciek.
Wewnętrznie. Czaszka, opony i mózg oraz rdzeń przedłużony bez zmiany. W zatokach żylnych mała ilość krwi płynnej. Pod opłucną obu płuc dość liczne, punktowate wybroczyny. Miąższ płuc wszędzie powietrzny, na przekroju blady, suchy. Pod przysierdziem liczne, punktowate, w kępkach ułożone wynaczynionki, serce pośmiertnie stężałe, prawidłowo wielkie, zawiera w komorach skąpą ilość ciemnej; płynnej krwi, bez zmian, tylko mięsień jego ćmo zwyrodniały. Śledziona w wymiarze podłużnym znacznie powiększona, o miąższu wiśniowo-czerwonym, w krew obfitym, rozpływającym się. Obie nerki miąższowo zwyrodniałe, drogi moczowe i pęcherz próżny, bez zmian. Wątroba prawidłowo wielka, na przekroju o zatartej budowie, żółtobrunatna, krucha; przyrząd żółciowy bez zmian W jamie brzusznej mieści się niespełna 3 litry płynu mętnego, brudnoczerwonego. Otrzewna ścienna i jelitowa gładkie, lśniące. Język gardło i przełyk bez zmian. Żołądek próżny, jego błona śluzowa silnie, jednostajnie nastrzykana i rozpulchniona, bez wybroczyn i nadżerek. Kreska u nasady swej ciemnoczerwona krwawo nacieczona. Gruczoły kreskowe znacznie powiększone, tworzą ciemno-wiśniowe guzy, na przekroju krwawo nacieczone, soczyste. W całem jelicie cienkiem błona śluzowa bardzo silnie rozpulchniona, gęsto nastrzykana zwłaszcza na szczycie fałdów.
W jelicie czczem stwierdza się nadto liczne, w błonie śluzowej rozsiane, krwotoczne ogniska wielkości soczewicy, prawie czarno zabarwione, ponad powierzchnię błony śluzowej wyniosłe; na szczycie niektórych ognisk powierzchowne, szarożółte ubytki. Ognisk tych wreszcie jelita cienkiego i w jelicie grubem się nie spotyka. Jelita w całości gazami wzdęte, zresztą próżne.
Badanie bakteryologiczne krwi wziętej z serca, wątroby śledziony oraz miazgi jelit wykazało prątki wąglika.

W obec wyniku sekcyi i badania bakteryologicznego nie ulegało wątpliwości, że przyczyną śmierci stało się zakażenie przewodu pokarmowego wąglikiem anthrax) zapomocą spożytego mięsa pochodzącego z krowy, która niewątpliwie padła na wąglik. Taki sam wynik dała sekcya i badanie bakteryologiczne krwi ze zwłok Józefa G.