Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/290

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Ubitą kwartę przesianej mąki wysypać na stolnicę, zrobić dołek, wlać łyżkę sklarowanego, ostudzonego masła, wbić jedno jaje, podlać wodą i wyrabiać ciasto, mieszając je, jak się zwykle ciasto francuskie robi. Skoro będzie dość pulchne i o tyle tęgie, aby nie lgnęło do stolnicy, położyć i przykryć ogrzaną misą, aby poleżało przez kwadrans. Rozłożyć obrus na dużym, okrągłym stole, położyć nań wyrobione ciasto, spłaszczyć je nieco wałkiem, osypawszy mąką, ręce też wytrzeć mąką i rozciągać leżące na środku ciasto na wszystkie strony, nacierając ręce za każdym razem mąką, ile razy z którejkolwiek strony podkładać je pod spód będziemy dla najdelikatniejszego rozciąganiai go w ten sposób, aby było całe i cienkie jak delikatny papier. Skoro będzie gotowe oberwać z brzegów gruczołki, aby nie robiły zakalca, posypać cukrem z cynamonem i obranemi z łuski cienko pokrajanemi suto jabłkami, osypać sucharkiem, skropić obficie masłem, jeszcze osypać cukrem z cynamonem i zwijać w trąbkę podejmując ciasto obrusem, nie zaś rękami, aby się nie porwało. Wysmarować pokrywę lub płaski rondel masłem topionem, trąbkę ciasta zwinąć szczelnie w węża, włożyć do pokrywy, osypać z wierzchu kawałeczkami niesłonego masła i wstawić na pół godziny do gorącego pieca. Na wydaniu osypać cukrem.
Dla odmiany, zamiast jabłkami, można nadziać strudel rodzenkami lub powidłami, wtenczas posypać ciasto sucharkiem, podsmażonym w maśle do sucha, na to opłukane rodzenki z szatkowanymi migdałami, skropić śmietaną, zwinąć, włożyć do pokrywy, polać śmietaną i piec pół godziny.
Skoro się robi z powidłami, trzeba ciasto masłem skrapiać, posmarować powidłami lub świeżemi wiśniami osypanemi cukrem, skropić masłem i zwinąć.
Toż samo można nadziać świeżym twarogiem, zmie-