Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/291

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


szanym z cukrem, rodzenkami, śmietaną i żółtkami, i suto masłem polewać przy pieczeniu.

11. Melszpejz z gruszek.
Proporcja: 10—12 gruszek, 1½ szkl. cukru, 1 szkl. wina, trochę cynam. i goździk., 9 jaj, 1½ łyżki masła, ⅓ funta bułki, ¾ szkl. mleka, trochę cytr. skórki.

Obrane świeże gruszki pokrajać w talerzyki, osypać obficie cukrem, zalać szklanką wina stołowego, włożyć trochę cynamonu utłuczonego, kilka goździków, przykryć pokrywą i prędko dusić, aby sos się wysadził. Rozetrzeć 9 żółtek do białości z 2 lub 3 łyżkami cukru, zmieszać z utartą na śmietanę łyżką masła, włożyć trzecią część funta w mleku wymoczonego i wyciśniętego, miękisza bułki, trochę skórki cytrynowej i wymieszać to wszystko mocno. Potem rozbić ostrożnie z pianą, włożyć część tej masy do formy, na nią ostudzone gruszki, znowu drugą połowę na wierzch i do pieca wstawić.
Proporcja na 10 osób.

12. Melszpejz ze świeżych śliwek.
Proporcja: 1 kopa śliwek, 1½ szkl. cukru, cynamonu, 10 jaj, 1 łyż. masła, 15 migd. gorzk., 6—7 łyżek sucharka.

Kopę dojrzałych jakichkolwiek śliwek wrzucić do wrzątku; skoro skórka popęka, obrać ją, wybrać pestki, same zaś śliwki podtuszyć, osypawszy dość obficie tłuczonym cukrem i cynamonem. Utrzeć do białości 10 żółtek z 2 łyżkami miałkiego cukru, zmieszać to z łyżką niesłonego masła utartego na śmietanę, 15 utłuczonymi, gorzkimi migdałami, oraz z 6-ciu lub 7-miu łyżkami sucharka, wymieszać to wszystko mocno, włożyć wystudzone śliwki, znowu wymieszać; nakoniec włożyć pianę, przerobić ostrożnie i do pieca wstawić.