Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/161

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.

  w rondlu z masłem na obie strony, zalać buljonem tak, aby objęło, wsypać trochę soli, kilka ziarn pieprzu, wiązkę włoszczyzny, ząbek czosnku, przykryć i gotować na wolnym ogniu. Wydrążyć młode rzepki w kulki, zrobić sos z masła podpalonego z mąką, rozrobić to buljonem lub wodą, włożyć wiązkę włoszczyzny, posolić, włożyć parę kawałeczków cukru, kawałeczek słoniny, zalać tem rzepkę i gotować do miękkości. Wyjąć nakoniec włoszczyznę, włożyć kotlety, zagotować razem, zebrać tłustość i wyłożyć na półmisek, umieszczając sos z rzepką na środku, a kotlety naokoło półmiska w kształcie wianka.

  7. Kotlety baranie bite, okładane szalotką.
  Proporcja: 10—12 kotl. baranich, 1 łyż. masła, soli, trochę pieprzu, 1 łyż. oliwy, 1 łyż. mąki. Do sosu: 1 kwaterka szalotki, 1 łyżka masła, ⅛ f. such. buljonu, 1 łyżka cukru, 2 łyż. octu.

  Wyżyłować i pokrajać kotlety, wybić obuszkiem każdy z osobna, posolić, trochę popieprzyć, skropić oliwą i postawić na parę godzin. Przed wydaniem maczać w mące i smażyć na roztopionem maśle. Sos do nich tak się robi: wziąć kwaterkę szalotki, oczyścić i dusić w maśle pod pokrywą, na wolnym ogniu. Rozpuścić kawałek buljonu, włożyć łyżkę stołową miałkiego cukru, parę łyżek octu, zagotować i zalać tem obłożone szalotką kotlety na półmisku.

  8. Kotlety baranie siekane z kaszą kartoflaną.
  Proporcja: 3 f. baraniny, 2 żółtka, 2 łyż. masła, 5—6 suchar., soli, pieprzu, 1—2 jaj, ½ bułki franc., kartofl. kaszy do przełożenia i sosu buljonowego do zalania.

  Z części kotletowej lub baraniej łopatki wyjąć mięso, odrzucić żyły, usiekać, włożyć parę żółtek, kawałek masła, trochę utłuczonego sucharka, posolić, i wymie-