Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/162

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.

  szać na pulchną masę; porobić kształtne kotlety, popieprzyć i tak na godzinę zostawić. Maczać w rozbite jaja, osypać sucharkiem, i smażyć w sklarowanem maśle; przełożyć każdy kartoflaną kaszą, ułożyć zgrabnie na półmisku i zalać sosem buljonowym. Dla odmiany można zamiast kartofli użyć ryżu, ugotowanego z masłem na gęsto, do przekładania.

  9. Mostki z sosem kminowym.
  Proporcja: 2 mostki baranie, 1 march., 1 pietr., 1 cebula, 1 seler, ½ pora, 1 łyż. masła, 1 łyż. mąki, 2 łyżeczki kminu, soli, 1 łyż. cukru, 2 łyż. octu.

  Ociągnąć i ugotować na miękko mostki z włoszczyzną i solą. Rozpuścić łyżkę masła, podrumienić w niem łyżkę mąki mieszając; skoro ściemnieje, włożyć parę łyżeczek kminu, łyżkę cukru, rozrobić to smakiem, w którym się mostek gotował, wlać parę łyżek mocnego octu, i zagotować; skoro będzie sos zawiesisty, pokrajać mostki i oblać.

  10. Pilaw turecki.
  Proporcja: Kilka funtów baraniny, ⅛ f. such. buljonu, kilka ziarn pieprzu ang., 2—3 liści bobk., 1 march., 1 pietr., 1 seler, ½ pora, 2 cebule, 1 szkl. ryżu, 2—3 szkl. mleka, 4 żółtka, ¼ f. masła, trochę gałki muszkat., soli, 3—5 suchar. Na rant: 2 jaja, 1½ szkl. mąki.

  Tłustą baraninę (najlepiej od mostka) ugotować w wodzie z rozmaitą włoszczyzną i kawałkiem suchego buljonu. Zrobić rant naokoło półmiska z gęstego ciasta, posmarować jajami i upiec. Zgotować w mleku gęstą ryżową kaszę, ostudzić, rozbić czterema żółtkami z ćwierć funtem masła, posolić, dodać utłuczonej gałki muszkatołowej i wymieszać. Położyć część tej kaszy na spód półmiska, na nią pokrajaną baraninę, podlać wyżej wymienionym przecedzonym buljonem, zakryć na wierzch ry-