Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/160

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


i korzeniami, zalawszy octem po połowie z wodą. Wyjąć, osypać tartą bułką lub mąką, rozpuścić kawałek masła, włożyć pieczeń i zarumienić w niem do miękkości, dolewając smaku, w którym się uprzednio tuszyła, z dodaniem łyżki stołowej podpalonego cukru. Wydać obłożoną szalotką, którą obrawszy z łuski, należy utuszyć w maśle lub tłustości, z dodaniem paru łyżek buljonu.

4. Pieczeń barania pospolita.
Proporcja: 1 pieczeń barania, soli, 1 głów. czosnku, 3—4 łyż. buljonu.

Sporą pieczeń baranią wybić mocno, aby się skruszyła, wymoczyć, wypłókać, naszpikować szalotkami lub czosnkiem, osolić, podlać buljonem lub wodą, i piec na brytfannie zwolna, podlewając własnym jej sosem. Na wydaniu zebrać z sosu tłustość.
Tę pieczeń można dawać z sosem cebulowym.

5. Sztuka mięsa z mostków baranich, zapiekana.
Proporcja: 1 mostek barani, 1 march., 1 pietr., ½ selera, 1 łyż. masła, 3—4 cebul, soli, 1 łyż. mąki, 5 żółtek.

Ociągnięty, pokrajany i ugotowany z włoszczyzną mostek trochę osolić. Roztopić łyżkę masła, podsmażyć w niem kilka usiekanych cebul, łyżkę mąki, rozprowadzić to smakiem od baraniny, zagotować, zaprawić pięciu rozbitemi żółtkami, mocno ogrzać, zalać tem ułożoną na półmisku baraninę i zapiec.
Chcąc dać tę potrawę wystawniej, należy otoczyć półmisek rancikiem z ciasta francuskiego.

6. Kotlety baranie po francusku.
Proporcja: 10—12 kotl. baranich, 2 łyż. masła, soli, 5—6 ziarn pieprzu ang., ząbek czosnku, 2 wiązki włoszczyzny, 3—4 rzepek, 2—3 kawał. cukru, 1 łyż. mąki, ⅛ f. słoniny.

Wyżyłowane i wybite baranie kotlety podrumienić