Przejdź do zawartości

Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/150

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
1½ łyżki masła, ½ łyż. mąki, 3—4 kawał. cukru, 1 garść rodzenek, ½ cytryny.

Ociągnięty mostek nastawić z rozmaitą włoszczyzną i wodą, i gotować do miękkości. Pokrajać w kawałki, usmażyć wyżej wskazanym sposobem i zalać następującym sosem: podrumienić trochę mąki w maśle, rozprowadzić smakiem z włoszczyzny, podpalić cukrem, włożyć rodzenek, zagotować, dodać trochę cytryny lub soku agrestowego i zalać tem mostek.

26. Potrawka z cielęciny z żółtym sosem i agrestem.
Proporcja: 1 mostek ciel., włoszczyzny jak zwykle, 1 łyż. masła, ½ łyż. mąki, 2 garści agrestu, 3 żółtka.

Ociągnąć mostek, osolić i ugotować z włoszczyzną. Przecedzić trochę smaku, włożyć masła, wsypać marynowanego agrestu; skoro się ugotuje, rozbić mąką i kilku żółtkami i zalać mostek.
Zamiast agrestu można włożyć parę łyżek śmietany i kilka talerzyków cytryny, lecz nie kłaść żółtek, a sos będzie biały i kwaśny.

27. Potrawka z łopatki cielęcej lub mostku z rakami i kalafjorami.
Proporcja: 1 cielęca łopatka, 1 march., 1 pietr., ½ pora. ½ selera, 2—3 szt. liści bobk., trochę cytryn. skórki, soli i ziel. pietr., 1½ łyżki masła, 1 łyż. mąki, 20—30 raków, 2 główki kalafjor., 10—12 szparagów.

Pokrajać cielęcinę w kawałki, ociągnąć, osolić, włożyć kawałek masła, i gotować z włoszczyzną do miękkości z dodaniem cytrynowej skórki i zielonej pietruszki. Wyjąć cielęcinę, sos przecedzić, wrzucić doń ugotowane rakowe szyjki, kalafjory, pokrajane w kawałki szparagi, zaprawić łyżką rakowego masła, podsmażonego z mąką, zagotować i zalać tem mięso.