Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/149

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


do gęstości; nakoniec wsypać szczyptę tłuczonego kwiatu muszkatołowego, wymieszać, ułożyć na półmisku mostki, przekładając je odgotowanym ryżem i oblać zarumienionem masłem z sucharkiem.

23. Mostek cielęcy z grochem.
Proporcja: 1 mostek cielęcy, 1 łyżka masła, soli, ½ łyż. mąki, 2 szkl. buljonu, trochę pietruszki ziel. i kopru, 1 kwarta młodego grochu.

Oczyszczony i pokrajany mostek podrumienić naprędce w maśle. Wyjąć, podrumienić w tem maśle pół łyżki mąki, wlać 2 szklanki buljonu lub wody, włożyć trochę pietruszki zielonej i kopru, szczyptę soli, włożyć podsmażoną cielęcinę, wsypać kwartę młodego grochu i gotować do miękkości i do wysadzenia. Wyjąwszy włoszczyznę podać na stół.

24. Potrawka z mostku osmażonego, z rumianym sosem.
Proporcja: 1 mostek cielęcy, 1 kwaterka wina, 1 łyż. octu, 2 szkl. buljonu, 2 cebule, 6—10 goździk., ½ cytryny, 3—4 liści bobk., 1 łyżka masła, 1 cebula, 2 jaja, 2 łyżki tartej bułki.

Połamać żebra przy mostku, wypłókać, ociągnąć i osolić. Wlać do rondla kwaterkę wina, trochę octu, buljonu z mięsa wołowego, włożyć parę naszpikowanych goździkami cebul, kilka talerzyków cytryny, trochę liścia bobkowego, włożyć w to pokrajany w kawałki mostek, i gotować do miękkości. Zarumienić łyżkę masła, podsmażyć w niem trochę posiekanej upieczonej cebuli, wyjąć mostek, umoczyć w rozbitych jajach, osypać bułką i podsmażyć z obu stron w tem maśle. Wysadzić smak mocno, przecedzić i oblać mostek na wydaniu.

25. Potrawka z mostku, inaczej.
Proporcja: 1 mostek cielęcy, włoszczyzny jak zwykle,