Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/148

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.
tartej bułki, 1 łyż. rodzenek, ½ łyż. masła, ½ cytryny, 1 łyżka cukru, 1 kwaterka wina.

Pokrajane mostki cielęce ociągnąć, posolić, nastawić we wrzącej wodzie, szumować i gotować z włoszczyzną na miękko. Podsmażyć trochę tartej bułki w maśle, zmieszać z przecedzoną przez sito cielęcą polewką, zagotować, włożyć trochę przebranych i wypłókanych drobnych rodzenek, kilka talerzyków cytryny, łyżkę miałkiego cukru, kwaterkę wina francuskiego, włożyć w to cielęcinę i razem podgotować.
Tę samą potrawkę można robić z łopatki cielęcej.

21. Frykas z mostków lub łopatek cielęcych.
Proporcja: 2 mostki cielęce, 1 march., 1 cebula, ½ pora, ½ selera, ½ pietruszki, soli, 1 łyżka masła, ½ łyżki mąki, 4 żółtka, trochę ziel. pietruszki. Można dodać 2 łyżki śmietany.

Wybrać z mostków kostki, namoczyć w zimnej wodzie, aby zbielały, i zagotować; wyszumować, wybrać do zimnej wody, oczyścić, pokrajać na cząstki, włożyć do rondla, posolić i gotować na miękko z włoszczyzną. Łyżkę masła i trochę mąki zmieszać, podsmażyć, rozprowadzić smakiem od mostku, zagotować, przecedzić, włożyć trochę zielonej pietruszki, rozbić z czterema żółtkami, ogrzać mieszając i zalać tem mostek na półmisku. Można tu dołożyć parę łyżek śmietany.

22. Mostki cielęce z ryżem.
Proporcja: 2 mostki cielęce, 1 march., 1 pietr., ½ pora, ½ selera, 1 cebula, soli, 5—10 ziarn pieprzu ang., ½ f. ryżu, 1 łyżka masła, 1 szkl. buljonu, szczypta kwiatu muszkat., 2 sucharki.

Ociągnąć mostki wiadomym sposobem, posolić i ugotować na miękko z włoszczyzną i pieprzem angielskim. Pół funta ryżu oparzyć wrzątkiem, zalać buljonem, w którym się mostek gotował, włożyć łyżkę masła i tuszyć