Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/147

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.

  Pokrajać wpoprzek zrazy z pieczeni cielęcej, wybić, osolić, maczać w rozbite jaja z mąką lub osypać sucharkiem, położyć na ruszcie i piec na żarze. Skoro się podpieką na obie strony, obłożyć talerzykami cytryny i dawać gorące na stół.
  W braku rusztu można te sznycle usmażyć na patelni, podlewając roztopionem niesłonem masłem.

  18. Sznycle wiedeńskie z jajami.
  Proporcja: 1 pieczeń cielęca, 3 jaja do maczania sznycli, soli, 2 łyżki masła, kilka sucharków, kilkanaście jaj na garnitur. Cytryna i trochę masła śmietankowego.

  Z cielęcej pieczeni ponakrajać cienkie zrazy, wybić je, osolić, maczać w rozbite jaja, osypać sucharkiem i usmażyć na rozpalonem maśle. Po zdjęciu z patelni sznyclów, na toż masło spuścić ostrożnie tyle jaj, ile jest zrazów, i gdy się zetną białka, kłaść je na półmisek na sznyclach, które powinny być obłożone cytryną z kawałeczkami surowego śmietankowego masła.

  19. Mostek cielęcy nadziewany na pieczyste.
  Proporcja: 2 mostki cielęce, 7—10 sucharków, soli, 2 łyżki masła, garść ziel. pietruszki, 1 jaje.

  Spore i tłuste mostki cielęce posolić i nadziać następującym farszem: Utłuc kilka sucharków, zmieszać je z łyżką masła; włożyć trochę usiekanej zielonej pietruszki lub kopru; wymieszać to wszystko na pulchną masę, jeżeli za sypka, wbić jedno jaje, dołożyć masła, w przeciwnym razie dosypać sucharka, nadziać tem mostek pod zwierzchnią skórką, i upiec jak każde pieczyste z masłem. Można z mostka zgrabnie wyjąć kostki i bez nich nadziać.

  20. Mostki cielęce z rodzenkami.
  Proporcja: 2 mostki cielęce, 1 march., 1 cebula, 1 pietr., ½ sel., ½ pora, trochę pieprzu i liści bobk., soli, 2—3 łyżek