Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/146

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


przekładając je ryżem, ugotowanym na sypko z masłem w buljonie. Pokropić masłem, wsadzić na pół godziny do pieca, i wydać z rumianym lub białym sosem z cytryną.
Sos powinien być osobno podany w sosjerce.

15. Kotlety cielęce z chrzanem.
Proporcja: 10 kotl. cielęcych usmażonych, prop. Nr 9, 5—6 łyżek chrzanu, 1 łyżka masła, 1 cebula, 3—4 łyżek tartej bułki, 1 szkl. śmietany, ½ cytryny, trochę suchego buljonu.

Usmażyć wyżej wskazanym sposobem kotlety cielęce, przełożyć na półmisku metalowym masą, złożoną z utuszonego w maśle chrzanu z cebulą pieczoną i tartą bułką. Zalać to śmietaną, przykryć i wstawić do pieca. Na wydaniu polać sμchym buljonem rozpuszczonym i cytryną.

16. Kotlety cielęce po angielsku.
Proporcja: 10 kotl. cielęcych bitych, soli i pieprzu, 2 łyżki mąki, 3 jaja, 2 szkl. mleka, 1½ łyżki masła, trochę gałki muszkatoł.

Wyżyłowane i wybite kotlety posolić i popieprzyć z obu stron, położyć na ruszcie na dużym ogniu na 5 minut, uważając, aby sok nie ściekał. Wysmarować masłem duży blat miedziany pobielany, ułożyć na nim kotlety jeden przy drugim, rozmieszać dwie łyżki mąki z trzema jajami, rozbić to dwiema szklankami mleka, wsypać trochę soli i gałki muszkatołowej, i zalać tem ułożone kotlety. Przykryć miedzianą pokrywą, postawić na żarze, i nałożyć nim wierzch pokrywy, utrzymując go tak, aby nie gasł. Należy często zaglądać pod pokrywę, aby kotlety nie przeschły lub się nie podpaliły. Podawać do stołu na tymże blacie nie przekładając.

17. Wiedeńskie sznycle z cielęciny na ruszcie.
Proporcja: Kilkanaście zrazów z pieczeni cielęc., 2 jaja, soli, 1 łyżka mąki, 1½ łyżki masła, 1 cytryna.