Przejdź do zawartości

Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/135

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

masła, zmieszać z mięsem, podtuszyć i ostudzić. Posolić mięso, włożyć szczyptę pieprzu, trochę suchego startego na proszek majranu, jedno jaje i wymieszać na masę. Zrobić ciasto, jak na kołduny z surowgeo mięsa, wkładać w nie po trochu tego farszu, zawijać i spuścić do wrzącej wody. Po ugotowaniu i odcedzeniu, zalać rumianem masłem z sucharkiem na półmisku. Można te kołdunki smażyć na tłustości lub na maśle, i podawać do niebielonych buraczków.
Dla odmiany można włożyć do farszu usiekanego śledzia.
Można jeszcze inaczej podawać te kołdunki. Wysmarować rondel masłem, położyć rząd surowych kołdunków, posypać parmezanem, skropić masłem i tak układać warstwami do końca; zalać na wierzch rumianym buljonowym sosem, jak do kotletów i wstawić do pieca, aby się zapiekło.

55. Bigos z pozostałego mięsa gotowanego.
Proporcja: Kawał sztuki mięsa, 1 łyżka mąki, 1 łyżka masła, 2 szkl. buljonu, 3—4 kwaśn. ogórków lub winnych jabłek. Można dodać 2—3 kawałków cukru.

Kawał sztuki mięsa obrać z tłustości i pokrajać w kostkę. Podrumienić łyżkę mąki w maśle, rozprowadzić buljonem lub gotowaną wodą i zagotować; włożyć kilka pokrajanych w talerzyki kwaśnych ogórków lub winnych jabłek i znowu zagotować; jeżeli sos za rzadki, wsypać trochę tartej bułki lub chleba, włożyć mięso, ogrzać mocno i wydać.
Jeżeli sos zbyt kwaśny, można go trochę podpalić cukrem.

56. Potrawa z mózgów z sosem rumianym.
Proporcja: 2 mózgi, 1 łyżka masła, 2 jaja, 5 sucharków.