Przejdź do zawartości

Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/136

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
Sos: 1 szkl. buljonu, 3—4 kawałki cukru, 1 łyżka mąki, 1 łyżka masła, ½ cytryny lub 1 łyżka kaparów.

Wymyte mózgi ugotować w posolonej wodzie, odcedzić, oczyścić z plewy, pokrajać w kawałki, umoczyć w jaja, posypać sucharkiem, usmażyć w maśle i zalać następującym sosem: szklankę dobrego buljonu zarumienić podpalonym cukrem; podsmażyć łyżkę mąki w maśle, zmieszać, zagotować i zalać mózgi. Można do sosu włożyć trochę piklów, kaparów lub cytryny.

57. Sztufada w galarecie.
Proporcja: 4 f. mięsa od krzyżówki, ⅓ f. słoniny, soli i pieprzu, octu na zamarynowanie, 3 marchwi, 2 cebule, 1 pietruszka, 1 buraczek, 4—5 liści bobk. 6—10 ziarn pieprzu ang., 3—4 grzybków. suszonych, 2 nóżki cielęce, 1—2 łyżek buljonu, 1 łyżka masła.

Na 4 f. sztufady obgotować i obszumować dobrze dwie nóżki cielęce, odłączyć kosteczki od mięsa i te dalej gotować na rosół. Marynowaną przez 4 dni sztufadę naszpikować słoninką, dobrze posolić i popieprzyć i doskonale obrumienić ze wszystkich stron. Potem dołożyć mięso od nóżek, parę grzybków, nasiekanych jarzyn marchwi, cebuli, buraczków i pietruszki), podlać rosołem z nóżek i dusić na wolnym ogniu pod pokrywą przez przynajmniej 3 godziny, podlewając rosołem. Gdy pieczeń miękka, wyjąć ją na saleterkę, albo do formy porcelanowej, ułożyć kawałki z nóżek, a sos z jarzynami przetrzeć przez sito i oblać pieczeń, aby się z niego utworzyła galareta.

Nazajutrz, przed wyjęciem z formy, zdjąć starannie tłuszcz z galarety.