Przejdź do zawartości

Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/134

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

stwej bułki, wbić parę jaj, wsypać szczyptę kwiatu muszkatołowego lub zielonej pietruszki i wytrzeć na masę. Zrobić gałeczki i spuścić do gotującej się wody dla próbę; jeżeli za miękka, dodać bułki, jeżeli za twarda, wlać trochę buljonu do masy, poczem robić gałki, ugotować i obłożyć flaki.
Dla elegancji, podawać flaki na półmisku, otoczonym rantem z ciasta francuskiego.

53. Kołduny.
Proporcja: 2½ f. mięsa wołow., 1½—2 f. łoju wołow., soli, pieprzu, garść majranu, 6—8 cebul, 2—3 łyżek buljonu, 2 f. mąki pszen., 3—4 jaja, 1 łyżecz. masła.

Pokrajać drobniutko, ale nie siekać 2½ funta wołowego najlepszego mięsa od krzyżówki. Osobno oczyścić z plew 1½—2 funt. wołowego łoju od nerek, usiekać drobno, zmieszać z mięsem, posolić, popieprzyć, wsypać garść suchego, startego na proszek, majranu, włożyć kilka cebul mięciutko upieczonych i usiekanych, wlać parę łyżek buljonu i zmieszać to razem, jak najdoskonalej. Zrobić na tę proporcję ciasto z 2 funtów mąki, 2—4 jaj i trochę wody, oraz łyżeczki masła; wygnieść mocno, rozwałkować cienko i wyciskać szklaneczką małe krążki. Zrobić małe gałeczki z mięsnej masy, nakładać niemi krążki i zacisnąć brzegi lub zawijać. Skoro wszystkie gotowe, spuścić do gotującej się posolonej wody, a gdy na wierzch wypłyną, odcedzić i podać na stół.

54. Kołdunki z mięsa gotowanego.
Proporcja: 1½ f. mięsa gotow., 2 łyżki masła, szczypta majranu, 2 cebule, soli, pieprzu, 1 jaje. Można dodać 1 śledzia lub parmezanu.
Na ciasto: 1 f. mąki, 1—2 jaj, 1 łyżeczka masła.

Gotowane mięso pokrajać i drobno usiekać. Podsmażyć parę upieczonych i usiekanych cebul w sporej łyżce