Strona:Kopia rękopismów własnoręcznych Jana III.djvu/52

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.
46

zgłodu bo iusz do Polski otwarty był pas i dosyć wożono prowiantów, ale contagio przeszłoroczna nie wystała się była ieszcze i iakoby de novo znowu zaczynała się; nastąpiły przytym mrozy, tak potężne iakich memoria ludzka o tym czasie niezapamiętała.
Seraskier zaś i Han dowiedziawszy się z ienzyków że most nowy na Dniestrze kończo; na drugiey którego stronie Wołoska zaraz zaczynała się ziemia, ruszył z pod Kamieńca do mostu swego i on dniem i nocą przeszedł poprzedzaiąc woyska nasze. Wszedł w Jassy kapitalne miasto Moldawii i tam się rozłożył.
Przyszła w tym wiadomość z Litwy że Kozacy pod Moskiewskiem na czas panowaniem bendoncy naiechawszy powiat pewny do Xięstwa należący sobie go przywłaszczaią, panów własnych ślachtę i obywateli Xięstwa Litewskiego z dóbr ich wyganiaią pokazuionc listy i ordynanse Hetmana swego «że to z iego czynio rozkazania» bez żadney dania sobie przyczyny et contra omnia pacta et contractus dawniey i świeżo z nimi postanowionym. Nie zdało się tedy Consilio bellico dłużey passować się cum elementis tego roku nam nie łaskawymi ani iusz z nieporą woienno i