Strona:Kopia rękopismów własnoręcznych Jana III.djvu/53

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.
47

chorobami a raczey gęstemi śmierciami. Staneło tedy aby woyska rozłożyć i na kwaterach czenść in hostico a czenść przy samych granicach non parcendo bonis hæreditariis czego z siebie uczynił Król przykład postawiwszy armate wszystke w fortecy swey dziedziczney Złoczowie około którey Regimenty piesze po włościach: swych toż uczynili Hetmani Senatores et Nobilitas a to aby tym wcześniey na przyszłą da Bóg wyniść Campanią; w zimie zaś zasłaniać kraie Ruskie i Wołyńskie od incursii pogańskich.
To co należy do Polaków i przeszłey kampanii. Co ad Rempublicam wenetam ta nad spodziewanie ludzkie wiencey uczyniła? nie miała bowiem czasu tylko połowe zimy do weyścia w koligacyą do ratyfikowania poprzysiężenia oney in manibus Oyca S. i do preparamentu na tak wielką impreze: a przecież nietylko że nieprzyiaciel na morzu pokazać się nie śmiał ale i fortece tak znaczne potracił z nie małym należącym do nich krajem.
Co zaś do woysk Cesarza Jmci te dosic wcześnie, a że się ieszcze rzeć może prędzey niżeli się spodziewać możono po tak..... tak