Strona:Konfitury, kompoty i inne konserwy owocowe.pdf/20

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

42.Sok berberysowy. Smaży się supełnie tak samo, jak porzeczkowy, tylko na litr soku bierze się półtora kilo cukru, gdyż sok ten jest bardzo kwaśny. Gdyby sok ten miał brzydki kolor, należy go nieco zabarwić koszenilą, lub roślinnym karminem. Jest specjalnie smaczny i orzeźwiający.
43.Syrop pomarańczowy. Ostrym nożykiem ściąć jaknakcieniej skórkę żółtą z pięciu dużych pomarańcz, pokrajać ją w drobne paski, włożyć do butelki od wina, zalać dwiema łyżkami spirytusu. Butelkę napełnić cukrem, mocno potrząsając. Sok z pomarańcz wycisnąć dokładnie, zagotować raz, przecedzić i zlać na cukier, butelkę zakorkować i trzymać w cieple, aż cały cukier się rozpuści. Syrop taki ma wspaniały aromat i nigdy się nie burzy, ani fermentuje.
44.Syrop cytrynowy. Robi się tak samo, jak pomarańczowy, z tą różnicą, że kawałkami cukru, rafinady, ociera się skórkę żółtą z 6—8 cytryn (zależnie od ich wielkości). Soku, wyciśniętego z cytryn, nie trzeba zagotowywać, tylko przecedzić przez gęste sitko i lać wprost do butelki, szczelnie wypełnionej cukrem. Sok wlewa się wolno, w miarę, jak wsiąka.
45.Syrop żórawinowy. Nie robi się go nigdy na zapas, tylko, w miarę potrzeby, przesmaża z cukrem surowy sok żórawinowy, biorąc kilo cukru na litr soku.




20