Strona:Kodex Napoleona - Z przypisami - Xiąg trzy.djvu/26

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


wyroków, lub innych aktów znoszących takie przeciwieńſtwa, których aktów expedycya oddaną mu była.
68. Gdy iakie przeciwieństwo zydzie, urzędnik ſtanu cywilnego nie może zezwolić na obchód małżeński, poki to przeciwieńſtwo zniesioném nie zoſtanie, a to pod karą trzechset franków, i wynagrodzeniem szkód wszelakich.

69. Gdy przeciwieństwa nie masz, uczyniona o tém będzie wzmianka w akcie małżeństwa; a ieżeli w kilku gminach zapowiedzi były, to złożą strony zaświadczenie urzędnika ſtanu cywilnego każdego gminu, że nie znayduje sie żadne przeciwieńſtwo.

70. Urzędnik ſtanu cywilnego, każe sobie złożyć akt urodzin każdego z przyszłych małżonków. Jeżeli z nich które ieſt w niemożności doſtania takowego aktu, może ten zaſtąpić, sładaiąc urzędowy akt znania wydany przez Sędziego pokoiu mieysca, w którym się urodził, albo w którém zamieszkał.

71. Taki akt znania, zawierać w sobie będzie, zeznanie siedmiu świadfków, iakieykolwiek płci, krewnych lub nie krewnych; o imionach, nazwisku, stanie życia, zamieszkaniu, przyszłego małżonka, równie iako oyca iego i matki, ieżeli są znani; o mieyscu, i ile możności o czasie urodzenia iego, o przyczynach