Strona:Kodex Napoleona - Z przypisami - Xiąg trzy.djvu/27

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


przeszkadzaiących do złożenia na to aktu. Swiadkowie podpiszą akt znania, i Sędzia pokoiu; a gdyby który podpisać nie mógł, lub nie umiał, wzmianka o tém zrobiona będzie.

72. Akt znania podany będzie trybunałowi pierwszey inſtancyi mieysca, w którém małżeńſtwo ma bydź obchodzone. Trybunał wysłuchawszy Prokuratora Cesarskiego, wyda, albo odmówi potwierdzenie swoie, w miarę znalezionych doſtatecznych, albo niedoſtatecznych okazaniu aktu urodzenia.

73. Urzędowy akt zezwolenia oyców i matek, albo dziadów i babek, albo w braku tych familii, zamykać będzie imiona, nazwiska, stan życia, zamieszkanie przyszłego małżonka, i wszyſtkich osob do aktu wpływaiących, iako też i ſtopień ich pokrewieńſtwa.

74. Małżeńſtwo obchodzone będzie w gminie, w którym iedno z małżonków zamieszkało. To zamieszkanie co do małżeńſtwa uważa się przez ciągłe szcześciomiesięczne w jednym gminie mieszkanie.

75. W dniu przez ſtrony oznaczonym, po upłynionym czasie od zapowiedzi, urzędnik ſtanu cywilnego, w domu gminnym, w przytomności czterech świadków, krewnych, lub niekrewnych,