Strona:Kodex Napoleona - Z przypisami - Xiąg trzy.djvu/20

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


46. Gdyby nie było reieſtrów, albo zginęły; dowody na to przyymowane będą z pism i z świadków; i w takim przypadku, małżeńſtwa, urodzenia i śmierci, mogą bydź udowadniane tak przez reieſtra i papiery zmarłych rodziców, iako też i przez świadków.
47. Każdy akt ſtanu cywilnego Francnzów i cudzoziemców, zrobiony w kraiu obcym, będzie miał wiarę, ieżeli był wykonany podług form w tymże kraiu używanych.
48. Każdy akt ſtanu cywilnego Francuzów w kraiu obcym, ważny będzie, ieżeli był przyiętym ſtosownie do praw francuzkich, przez Agentów dyplomatycznych, albo przez Konsulów.

49. W każdym przypadku, gdy wzmiankę aktu ściągaiącego się do ſtanu cywilnego, uczynić wypada, na brzegu innego aktn iuż wpisanego, uczyni to Urzędnik ſtanu cywilnego na przełożenie ſtron interesowanych w reieſtrach ciągnących się ieszcze, albo złożonych w archiwach gminnych, a Pisarz trybunału pierwszey inſtancyi, w reieſtrach w kancellaryi złożonych; na ten koniec Urzędnik ſtanu cywilnego uwiadomi we trzech dniach Prokuratora Cesarskiego przy rzeczonym Trybunale, aby pilnował uskutecznienia takiey wzmianki, w sposobie iednakowym na obudwóch reieſtrach.

50. Za każde uchybienie poprzedzaiącym artykułom, ze ſtrony Urzędników w tychże arty-