Strona:Kodex Napoleona - Z przypisami - Xiąg trzy.djvu/21

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


kułach wyrażonych, oskarżeni oni będą przed Trybunałem pierwszey inſtancyi, i skazani na karę pieniężną, która ſto franków przenosić nie może.
51. Każdy, pod którego ſtraż złożone są reieſtra, odpowiedzialnym ieſt cywilnie za wszyſtkie zfałszowania wynikaiące, ale może poszukiwać ieżeli wypada, sprawców zfałszowania.

52. Każda zmiana, każdy fałsz w aktach ſtanu cywilnego, każde wpisanie tych aktów na karcie oddzielney, bądź w innym iakim sposobie a nie na reieſtrach na to przeznaczonych, pociąga za sobą wynagrodzenia szkód wszelakich ſtronom; oprócz tego, sprowadza kary uſtanowione w Kodexie kar.
53. Prokurator Cesarski przy Trybunale pierwszey inſtancyi, obowiązany ieſt do sprawdzania ſtanu reieſtrów, przy składaniu ich w kancellaryi; spisze skrócony protokuł takiego sprawdzenia, doniesie uchybienia, albo wykroczenia urzędników ſtanu cywilnego, i naſtawać będzie o kary na nich przepisane[1].

54. W każdym przypadku, gdy Trybunał pierwszéy inſtancyi rozpoznawać będzie akta stanu cywilnego, wolno ieſt ſtronom interesowanym odwołać się przeciw wyrokowi.