Strona:Kodex Napoleona - Z przypisami - Xiąg trzy.djvu/19

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


bunału pierwszey inſtancyi, albo przez iego zaſtępcę[1].
42. Wpisywane będą akta w rejestrach ciągle, nic białego papieru nie zoſtawuiąc; przekryślenia i odsyłacze zaświadczone będą, i podpisane równie iak same akta; nie będzie w nich nic pisane przez skracanie, ani żadna data samemi cyframi liczbowemi wyrażana.
43. Urzędnik ſtanu cywilnego, zakończy i podpisze reieſtra corocznie; i w przeciągu miesiąca ieden ich exemplarz złoży w archiwum gminném, a drugi w kancellaryi trybunału pierwszey inſtancyi.
44. Umocowania i inne papiery które powinny być przyłączone do aktów ſtanu cywilnego, po położeniu na nich oznaki przez składaiące ie osoby i przez urzędnika ſtanu cywilnego; złożone będą w kancellaryi trybunału, z tym exemplarzem reieſtrów, który oddany bydź powinien do składu teyże kancellaryi.

45. Wolno iest każdemu wymagać wyciągów z reieſtrów ſtanu cywilnego, od osób skład tych reieſtrów utrzymuiących. Wydane wyciągi zgodne z reieſtrami, i zaświadczone prawnie przez Prezydenta Trybunału, albo Sędziego zastępcę Prezydenta, mieć będą wiarę dopóty, dopóki o ich zfałszowanie zaskarżenie nie zaydzie.