Strona:Kobiety antyku.pdf/47

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Penelopa ani nie odpycha propozycji ponownego małżeństwa, ani jej przyjąć nie może. Niezupełnie też jednoznaczne jest dalsze zachowanie się Penelopy wobec zalotników. Otóż Penelopa pojawia się osobiście pośród ucztujących zalotników aż cztery razy. Wobec nieobecności jej męża jest to postępowanie niezwykłe, choć w świecie Homerowych dworów żony władców biorą udział w ucztach przez nich wydawanych dla ich gości.
Pierwszy raz pojawia się Penelopa wśród zalotników w pieśni I (1, 330 n.n.), gdy przybywa w towarzystwie dwóch służących, opuściwszy na twarz zasłonę, ściągnięta pieśnią o smutnym powrocie bohaterów spod Troi, wykonywaną przez aojdę. Penelopa wyszła ze swojej komnaty na dźwięk tej pieśni poruszającej jej smutek, aby prosić o jej przerwanie. Przywołał ją do porządku Telemach: Wracaj do siebie i pilnuj swojej roboty, krosien i kądzieli, i służbę zapędzaj do pracy. Słowo do mężów należy, a ze wszystkich do mnie najbardziej, bo moja władza w tym domu. Penelopa posłuchała. A na to zalotnicy podnieśli wrzask w cienistym megaronie — wszyscy chcieli z nią iść do łożnicy.
Drugi raz wychodzi do zalotników (pieśń XVI), dowiedziawszy się, że knują spisek przeciwko powracającemu z podróży Telemachowi. Potem w pieśni XVIII, tym razem za sprawą bogini Ateny, która ją do tego skłoniła, zesławszy jej odpowiedni sen. I tym razem czyni to w towarzystwie służących z zasłoną na twarzy. A tak samo pojawi się na ostatniej uczcie zalotników, znów za sprawą natchnienia ze strony Ateny, aby zaproponować zalotnikom zawody: który z nich zdoła napiąć łuk Odyseusza i przeszyć strzałą dwanaście ustawionych równo toporów ten — pojmie ją za żonę. Jak wiadomo, łuk zdołał napiąć dopiero sam Odyseusz przebywający na dworze w przebraniu żebraka i nie poznany przez Penelopę. Posłużył się nim potem, aby pozabijać zalotników.
Pierwsze tylko pojawienie się Penelopy wśród zalotników odbyło się z jej własnej woli, a nie za sprawą boga. I było zachowaniem się niewłaściwym, jak wynika z reakcji Telemacha. Penelopa cały czas pozwala zalotnikom mieć nadzieję, choć podstępami odwleka swą odpowiedź. Kilkakrotnie jest mowa o tym, że Telemach powinien ją odesłać do ojca, i tam niech zdecyduje wraz z ojcem, którego z zalotników zaślubi.
W XV pieśni Atena pojawia się przy Telemachu goszczącym