Strona:Kobiety antyku.pdf/38

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

raz Agamnemnon tłumacząc, że branki Chryzeidy nie oddał jej ojcu za okup, gdyż chciał ją wziąć do domu (l 113–114):

bowiem ją nawet nad Kiitajmestrę przenoszę
Prawą małżonkę. Bo nie jest przy porównaniu z nią gorsza
Wzrostem, pięknością i sercem ani rąk swych pracami.

Znacznie więcej dowiadujemy się o Klitajmestrze i jej dramatycznych losach z Odysei, a główną bohaterką staje się w wielu dramatach Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa. Występuje ona jako postać całkowicie negatywna, zbrodnicza, choć w niektórych tragediach Eurypidesa pojawiają się akcenty usprawiedliwiające w pewnym sensie jej zbrodnię, czy może raczej wskazujące genezę tej zbrodni. Już jednak w Odysei można zauważyć istnienie dwóch wersji mitu. Zacznijmy jednak od skreślenia najważniejszych momentów dziejów Klitajmestry, a także jej męża Agamemnona. Pod nieobecność Agamemnona, który wyruszył pod Troję, Klitajmestra została kochanką Ajgistosa i razem z nim panowała w Argos. W pierwszych pieśniach Odysei zwanych Telemachią, opowiadających o podróży Telemacha do Pylos i Sparty po wieści o ojcu, wina za zdradę Klitajmestry i dalsze jej konsekwencję jest przypisana raczej Ajgistosowi. Kiedy bowiem Agamemnon wrócił do Argos został podstępnie zamordowany wraz ze wszystkimi swoimi towarzyszami, jak z pierwszych pieśni Odysei wynika, przez Ajgistosa. Władca Pylos — Nestor na pytanie Telemacha, jak to się stało, odpowiedział (Odyseja III):
Bardzo wielkiej dopuścił się zbrodni. Kiedy my staliśmy pod Troją i walczyli, on w głębi Argos koniorodnego spokojnie sobie uwodził Agamemnonową żonę. Z początku wzbraniała się przed sromotą boska Klitajmestra, bo duszę miała zacną, a był przy niej i pieśniarz, któremu Atryda idąc na Troję usilnie zalecił czuwać nad żoną. Ale gdy wola boża zmusiła ją ulec, wtedy tego aojda wysłała na wyspę bezludną i zostawiła ptakom na łup i żer. I już swej woli powolną wprowadził do swojego domu.
A Menelaus opowiada w IV pieśni Odysei, jak mu opisał zabójstwo Agamemnona morski starzec Proteus u wybrzeży Egiptu. Agamemnonowi po wielkich trudach udało się wreszcie dobić do Argolidy. Kiedy jednak pełen szczęścia wyszedł na ląd wraz ze swoją drużyną, dostrzegł go z czatowni ustawiony tam przez