Przejdź do zawartości

Strona:Janusz Dmochowski - O kółkach i spółkach rolniczych.pdf/30

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dwadzieścia razy do roku, a zwykle jeden urzędnik ma 200 do 1000 krów. Przekonano się, że ten system podniósł wydajność i krowy przeszło o jedenaście funtów masła rocznie.
Pasteuryzowanie mleka wpływa na polepszenie wytrzymałości masła, a prawo z 26 Marca 1898 roku zakazuje dawać mleka bydłu bez poprzedniego zagotowania do 185 stopni Farenheita, zaś szlam, zbierający się na zewnątrz z drugiej strony separatora, powinien być spalony, jako zawierający dużo mikrobów.
Hodowla drobiu uważana była w Danii za rzecz nieopłacającą się, i dopiero zawiązanie towarzystwa hodowli kur sprawiło, że w całym kraju zaczęły powstawać wzorowo prowadzone kurniki. Towarzystwo ma swoich instruktorów i doradców wędrujących, którzy w oznaczonych okolicach nauczają chłopów. Ponieważ jaj sprzedają się na wagę, przeto największe starania poczyniono, aby mogły być duże, jednocześnie usiłowano zreformować sposób sprzedawania, do czego można przyjść wtenczas, jeżeli kupujący jest pewny, że jaja są świeże. To może być uregulowane tylko przez urządzanie kółek sprzedaży jaj. Każde kółko ma swój zarząd i człowieka, zbierającego jaja, a który sprawdza ich świeżość i odsyła do miejsca, gdzie są pakowane. Kółko, jak również i uczestnik, ma swój numer; obydwa na każdem jajku są wyciśnięte farbą kauczukowym stemplem. W ten sposób dający nie świeże jaja, od razu odnalezio-