Przejdź do zawartości

Strona:Janusz Dmochowski - O kółkach i spółkach rolniczych.pdf/12

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

że nawozami sztucznymi można podnieść produkcyę, ale niema na to pieniędzy, a potem trzeba wiedzieć, jaki nawóz wybrać i jak go użyć. — Otóż dlatego potworzyli ludzie kółka czyli związki, żeby się solidarnie połączyć i dopomagać sobie wzajemnie wiadomościami, stosunkami i pieniędzmi oraz bronić się przed wyzyskiem pośredników, sklepikarzy i lichwiarzy.
„Korzyści materjalne, jakie kooperatywa daje drobnym właścicielom, nie wyczerpują jeszcze jej dobroczynnego wpływu. Nie tylko podnosi ona gospodarczo-konkurencyjną zdolność chłopa, emancypuje go, jako producenta i konsumenta, od pośredników, ale oprócz tego daje mu wychowanie socyalne, wyrywa go z odosobnienia i wykazuje, jak bardzo jego towarzysze mogą mu być pożyteczni, jeżeli on sam gotów jest być im pożytecznym, uczy go, zamiast walki o byt, tworzyć związki dla pozyskania tego bytu”.
Wiadomo, że każde przedsiębiorstwo ekonomiczne potrzebuje kapitału, z którego spodziewamy się otrzymać pewne korzyści. Najpewniejszym sposobem nabycia tego kapitału jest oszczędność, i to jest najpierwsze zadanie kooperatywy, a dla osiągnięcia tego pracuje ona na trzech drogach, mianowicie spożywczej, produkcyjnej i kredytowej.
Działalność pierwszej jest zarówno dobroczynna dla wsi, jak i dla miast; pomimo powiększenia wygód uczestników, oszczędność pracy przy współce spożywczej dochodzi do 28%, z których formuje